İlköğretim okullarında öğretmen yetkilendirilmesi
Teacher empowerment in primary schools
  1. Tez No: 132610
  2. Yazar: YAR ALİ METE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİROL YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
11 Tezin Adı: İlköğretim Okullarında Öğretmen Yetkilendirilme Hazırlayan: Yar Ali METE ÖZET Bu araştırmanın amacı, ilköğretim Okullarında görev yapmakta olan yöneticilerin, öğretmenlerin yetkilendirilmesine dair davranışlarına ilişkin öğretmen algılarının düzeyleri belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma betimsel modeldedir. Veri toplama aracı olarak geliştirilen anket, Russell,Cooper & Gren Blatt'ın hazırladığı, Öğretmen Katılım ve İlgi Ölçeği“ Teacher Involvement and Participation Scale”, Short & Rinehart'in geliştirdiği Okul Katılımcıları Yetkilendirme Ölçeği“ School Participation empowerment Scale”ve Leithwood & Jontzi' nin geliştirdiği Liderliğin Doğası“ The Nature Of Leadership”adlı ölçeklere dayanılarak hazırlanan“Öğretmen Yetkilendirme Ölçeğidir”. Araştırmanın verileri 2001-2002 Eğitim-Öğretim yılı, II yan yılında, Malatya, Şanlıurfa, Tunceli, Kocaeli, İzmir, Diyarbakır, İstanbul, Manisa ve Sakarya il merkezinde görev yapan 750 öğretmenle sınırlıdır. Verilerin istatistiksel analizi SPSS 9.0 / 11.0 paket programlarında bulunan 'T Testi', ' Tek Yönlü Varyans Analizi', 'Tukey Testi', ' Anova Testi' ile çözümlenmiş ve aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır. Yöneticilerin, yetkilendirmenin boyutlarından olan öğretmenlerin Kendi Etkililik davranışını geliştiren davranışları sergiledikleri, diğer boyutlar olan Otonomi, Statü, Karar Verme, Etki ve Profesyonel Gelişim Boyutu davranışlarını yöneticilerin sergilemedikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill Tezin Adı: Teacher Empowerment İn Primary Schools Hazırlayan: Yar Ali METE ABSTRACT The purpose of the study is to investigate the teacher's perception abouut primary school's principals teacher empowerment practices,. This study also aims to demostrate whether or not there are any significant relation betwen teachers background and perception about empowerment practies. Measurement of the study includes 35 questions. These ques tions based on“ Teacher Involvement and Participation Scale”by Cooper & Geeblatt,“School Participation Empowerment Scale”by Short & Rinehart,“ The Nature Of Leadership Scale”by Leithwood & Santzi“. The inventory was appilied to 750 teachers who worked in Malatya, Şanlıurfa, Tunceli, İzmir, Manisa and Sakarya in 2002-2003 educations year. To analyze the data SPSS 9.0 / 11.0 sofware was used and ”T-test“, ”Factor Analysis“, ”analysis of Variance“,Tukey Test”was practiced and found the following findings. Principals, practice only self efficacy dimansion of empowerment. Other dimensions autonomy, statu, making decision, proffesional improvement and effect are not practiced.