Abdulhalik Uygur'un şiirlerinin Uygur Türkçesi'nin dil özellikleri açısından incelenmesi
Studying on the poems of Abdulhalik Uygur from the aspect of Uighur language's linguistic features
  1. Tez No: 132625
  2. Yazar: LÜTFİHAN TEZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT KAŞGARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
Tez konusu Çağdaş Uygur Edebiyatının önemli isimlerinden biri olan şair Abdulhalik Uygur'un şiirleri üzerinde yapılan bir inceleme çalışmasıdır. Çalışmanın giriş bölümünde Uygur Türklerinin tarihi seyri üzerinde durulduktan sonra Çağdaş Uygur Edebiyatının şekillenişi ve bazı önemli temsilcileri eserleriyle sıralanmıştır. Giriş bölümünün sonunda şair Abdulhalik Uygur'un hayatı ve şiirleri hakkında ayrıntılı bilgi verilmiş ve şiirlerinden bazıları günümüz Türkçesi ile sunulmuştur. Tezin birinci bölümü olan metin bölümünde Arap alfabesi ile yazılmış olan şiirlerin transkripsiyonu yapılmıştır. Tezin ikinci bölümü olan gramer kısmında şairin şiirleri üzerinde ses ve şekil incelemeleri yapılmıştır. Tezin son bölümünde şiirlerde geçen kelimelerin günümüz Türkçesindeki karşılıklarının yer aldığı bir sözlüğe yer verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: 1) Abdulhalik Uygur 2) Uygur Türkçesi 3) Ses Bilgisi 4) Şekil Bilgisi 5) Sözlük
Özet (Çeviri)
The thesis subject is on examination study about Abdulhalik Uygur's poems who is an important person of contemporary Uygur Literature. In the entry of study after giving information about the voyage of Uygur Turk's history, contemporary Uygur Literature's forms voyage and some important agents traces were stood on line with their works.Inforrnations are given about the Abdulhaiik Uygur' s life and his poems and some poems of him is given with today's Turkish. On the text part which is the thesis's first part ; the poems were transcripted which is writer* with Arap's alphabet. In gramraer part which is the thesis's second part:the poems's forms and sounds pecuiarity are examined. At the last part of the thesis there was a dictionary to look for the today's Turkish meanings of the word which are in his poems. KEYWORDS : 1) AbdulhaiikUygur 2) Uygur Turkish 3} Phonology 4) Morphology 5) Dictionary