İktidar, teknoloji ve maskülinite
Power, technology and masculinity
  1. Tez No: 132627
  2. Yazar: MARAL EROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FULYA ATACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Bu tez, iktidar, teknoloji ve maskülinite kavranılan arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçlamaktadır. Teknoloji ve toplumsal cinsiyet kavramlarının toplumsal olarak kurulan kavramlar oluşu ve kuruluşları aşamasında iktidar ilişkileriyle iç içe geçmeleri ve teknolojinin erkek toplumsal cinsiyet kimliği olan masküliniteyle ilişkilendirilmesi tezin ana çerçevesini oluşturmaktadır. Maskülinite ile teknoloji arasında kurulan bu ilişkinin, kadınların bir cins olarak teknoloji alanından uzak kalmasını getirerek, kadınları iktidar alanının dışında bırakan sürecin bir parçası oluşu da. tezde vurgulanan bir argümandır. Bu tez kapsamındaki teknoloji ve maskülinite ilişkileri ve bunların iktidar boyutu, tek taraflı bir ilişki olarak ele alınmamıştır. Bu kavramlar birbirini etkileyen, birbirini şekillendiren ve yeniden üreten kavramlar olarak değerlendirilmiştir. Tezde, önce kullanılan ana kavramlar hakkında açıklamalar yapılmış, daha sonra bu kavramların birbiriyle ilişkilendirilmelerine geçilmiştir. Bunu yaparken de, konuyla ilgili çeşitli görüşler tartışılmış, konuya ve bakış açısına en uygun görülenler vurgulanmıştır. Tezin ana yaklaşımını oluştururken, özellikle Foucault'nun iktidar anlayışından, Gramsci'nin hegemonya kavramından, toplumsal cinsiyet ile ilgili feminist literatürden ve Connell'm“hegemonik maskülinite”tezinden yararlanılmıştır. Teorik bölümden sonra, teknoloji, maskülinite ve iktidar ilişkileri bir örnek olay çalışmasında incelenmiştir. Bunun için,“Ekşi Sözlük”adındaki Türkçe web sitesi ele alınmış, sitedeki iktidar ilişkilerine ve toplumsal cinsiyet ilişkilerine değinilmiş ve konu teknoloji-maskülinite ilişkisi çerçevesinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis aims to examine the relations between the concepts of power, technology and masculinity. The framework for this is based on the fact that technology and gender are socially constructed concepts and they become intertwined with relations of power during that construction process. At the same time, technology and masculinity, which can be defined as male gender identity, become interrelated during the same process. The argument of this thesis is that the relation between masculinity and technology is a part of the process which leaves women out of the realm of power, by keeping them out of the area of technology. The relation between technology and masculinity, and its aspect of power is not considered as a one-way relation in this thesis. Rather, these three concepts are examined as concepts that affect, shape and reproduce each other continuously. In the first part of the thesis, explanations are given for the main concepts used; and these concepts are related to each other in the later parts, by arguing different points of view on the subject and emphasizing the ones that are most appropriate for the subject and perspective of the thesis. Foucault's understanding of“power”, Gramsci's concept of“hegemony”, the feminist literature on gender and Connell's theory of“hegemonic masculinity”are the main sources used in creating the thesis' approach to the subject. After the theory part, power, technology and masculinity relations are examined in a case study. A Turkish web site named“Eksi Sozluk”is the subject of that case study, within which power and gender relations are observed and evaluated according to the relations between technology and masculinity. vi