Biyopolitik bir araç olarak zaman: İktidar, beden ve teknoloji
Time as a biopolitical dispositif: Power, body, and technology
- Tez No: 733703
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RUHTAN YALÇINER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Foucaultcu bir anlamda ifade etmek gerekirse, iktidar ve zaman ilişkisinin sürekli bir üretim ve yeniden üretim meselesi olduğu söylenebilir. Bu açıdan zaman, iktidar ilişkileri tarafından yönetilmesi, idare edilmesi ve düzenlenmesinden ötürü bir araç olarak görülebilir. İktidar ilişkilerinin kesintisiz kurulumu aynı zamanda o ilişkiyi kuran, bozan ve yeniden kuran bedeni imler. Bu noktada iktidar yapıları bedene nüfuz eder. Cinsellik ve sömürgecilik bu nüfuz etme biçimlerinin doğrudan örnekleri olarak görünürlük kazanır. Biyo-iktidarın bedene nüfuz etmesi açısından bir araç olarak öne çıkan teknoloji; gerek zaman algısında değişimlere sebebiyet vermesi, gerekse de bu değişimler üzerinden bir öznellik inşasına yol açması bakımından önemlidir. Biyo-iktidar tam anlamıyla bedene nüfuz edemediği zamansallıklar, iktidar ilişkilerine yönelik direnç potansiyelleri olarak görülebilir. Bundan dolayı biyopolitika okumaları bağlamında kapitalizm meselesi, teknoloji ve zaman ilişkisi üzerinden görünür hale gelir. Bu çalışma, zamanın biyopolitik bir araç olma vasfını iktidar, beden ve teknoloji tartışmaları üzerinden ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
If it is necessary to express in a Foucauldian sense, it can be said that the relationship between power and time is an issue of production and reproduction. In this respect, time can be seen as a dispositif because it is governed, administered, and regulated by power relations. The uninterrupted establishment of power relations also implies the body that establish, disrupt and re-establish those relations. At this point, the power structures penetrate the body. Sexuality and colonialism become apparent as direct examples of the forms of this penetration. Technology, which stands out as a dispositif in terms of the bio-power that penetrates the body, is important both by giving reason to the changes in the perception of time and structuring a subjectivity through those changes. Temporalities in which bio-power could not penetrate in an absolute way, can be seen as potentials of resistance to power relations. Therefore, in the context of readings of biopolitics the issue of capitalism becomes visible through the relationship of technology and time. This study reveals the characteristics of time as a biopolitical dispositif through power, body, and technology.