Çevre ekonomisi düzenlemeler ve firma davranışları
Environmental economics regulations and firm behaviours
- Tez No: 132630
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
IV ÇEVRE EKONOMİSİ DÜZENLEMELER VE FİRMA DAVRANIŞLARI Ajda İsmet İktisat, Yüksek Lisans Tezi Çevresel Ekonominin gündeme gelişi 1950' lerin sonlarından I960' ların başlarında“Gelecek İçin Kaynaklar”düşüncesinden hareketle gerçekleşmiştir. Fakat; gerçek anlamda 1970' lerde yükselişe geçip hakkettiği öneme kavuşmuştur. Çevresel politikalardaki etkisi ise ancak 1990' larda kendini göstermeye başlamıştır. Çevreyle ekonominin ilişkisi başlıca iki noktada ortaya çıkmaktadır. Birincisi, çevre değerlerinin korunması ve iyileştirilmesi için yapılması gereken harcamaların etkisi ikincisi de, çevreye verilmiş olan zararların giderilmesi için ekonominin katlanmak zorunda olduğu harcamalardır. Elbette bu harcamalara, gerekli düzenlemeler yapılmadığı taktirde ulusal servetin ve ekonominin görmesi olası olan zararlar da eklenmek durumundadır. Tez çalışmamın konusu olan“Çevre Ekonomisinde Düzenlemeler ve Firma Davranışları”çevresel iyileştirilmeler için kullanılabilecek ekonomik düzenlemleri içermektedir. Bu düzenlemeler detaylı olarak incelendikten sonra ekonomik birimler üzerindeki etkisi incelenmiş ve en uygun olan düzenlemenin belirlenebilmesi için gerekli kriterlere değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
ENVIRONMENTAL ECONOMICS REGULATIONS AND FIRM BEHAVIOURS Ajda İsmet Economics, M.S. Thesis The environmental economics were put in to agenda by the“Resources For Future”approach between the end of the 1950's to the beginning of the 1960's. But it obtained its deserved importance at 1970's. However it started to influence the environmental policies at 1990's. The relationship between economics and environment exposes over two points. First, the effect of the expenses for protecting and improving environmental values; second, the costs which the economic system have to face for removing the damages from enviroment. And also we have to think about the possible damages which national welth and economics will face if we do not make any regulations. The subject of my thesis“Environmental Economics Regulations And Firm Attitudes”consists of economic regulations which can be used for environmental improvement. After examining these regulations I explained their impact over economic units and evaluated the required criterions to choose the appropriate regulation.