Sentetik treonin ile desteklenmiş fındık küspesininbıldırcın büyütme ve yumurtlama dönemi karmalarındakullanılabilme olanakları
Possibilities of using hazelnut kernel oil mealsupplemented with synthetic threonine in japanese quail
  1. Tez No: 535556
  2. Yazar: AYDIN ALTOP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRAY ERENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yemler ve Hayvan Besleme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışma, bıldırcın karmalarında soya küspesi yerine lisin ve metiyonin amino asitlerine ilaveten treoninle de desteklenmiş fındık küspesinin bıldırcın büyütme ve yumurtlama dönemi karmalarında kullanılma olanaklarını araştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada büyütme dönemi için (7 günlük yaştan 42 günlük yaşa kadar) 450 adet karışık cinsiyette, yumurtlama döneminde ise; büyütme dönemini tamamlayan (42 günlük yaştan 154 günlük yaşa kadar) 180 adet dişi Japon bıldırcını kullanılmıştır. Büyütme döneminde % 24 HP ve 3000 kcal/kg ME, yumurtlama döneminde % 20 HP ve 3000 kcal/kg ME içeren 3 farklı karma yem kullanılmıştır. Birinci karmada bitkisel protein ek yemi olarak soya küspesi (SK) kullanılmıştır. Diğer karmalar da ise sırasıyla soya küspesinin sağladığı proteinin %50 (FK + SK) ve % 100'ünü (FK) sağlayacak oranda fındık küspesi katılmıştır. Büyütme dönemi sonunda deneme grupları arasında canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı ve yemden yararlanma oranı bakımından SK ile FK arasında farklılık bulunmamıştır (P>0.05). Ancak aynı özellikler bakımından FK + SK grubu hem SK hem de FK grubuna göre daha yüksek değer göstermiştir (P0.05). Karkas ağırlığı, karkas randımanı, yenilebilir iç organlar ağırlığı, sindirim sistemi uzunluğu ve sindirim sistemi ağırlığı muamelelerden etkilenmemiştir (P>0.05). Yumurtlama döneminde; (bıldırcın-gün, adet ve %) yemden yararlanma oranı, yumurta ağırlığı ve yumurta sarı rengi bakımından gruplar arasındaki farklılıklar önemsiz bulunmuştur (P>0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to investigate the possibility of utilization hazelnut kernel oil meal (HKOM) supplemented with synthetic lysine, methionine and threonine in Japanese quails as replacement to soybean oil meal (SBM). In the study 450 mixed sex Japanese quails were used during the growth period (from 7-day to 42-day old). At the laying period (from 42-day old to 154-day period)180 female quails were used. Quails were fed with rations containing 24 % CP and 3000 kcal/ ME. At the laying period rations containing 20 % CP and 3000 kcal/ ME were used. Three different diets were prepared. The first diet was based on 100 % SBM as a protein supplement. In other diets containing HKOM replacement to 50 and 100 % of protein content provided by SBM. At the end of the growth period, there were no differences between SBM and HKOM in terms of body weights, body gain and feed conversion ratio (P>0.05) but %50 HKOM was better than SBM and 100% HKOM (P0.05). At the end of laying period, there were no differences between treatments with respect to quail-day egg yield, yolk colour and feed conversion ratio (P>0.05).