Sentetik treonin ile desteklenmiş fındık küspesinin bıldırcın büyütme ve yumurtlama dönemi karmalarında kullanılabilme olanakları
Possibilities of using hazelnut kernel oil meal supplemented with synthetic threonine in Japanese quail
  1. Tez No: 185558
  2. Yazar: AYDIN ALTOP
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜRAY ERENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
SENTETİK TREONİN İLE DESTEKLENMİŞ FINDIK KÜSPESİNİNBILDIRCIN BÜYÜTME VE YUMURTLAMA DÖNEMİ KARMALARINDAKULLANILABİLME OLANAKLARIÖZETBu çalışma, bıldırcın karmalarında soya küspesi yerine lisin ve metiyonin aminoasitlerine ilaveten treoninle de desteklenmiş fındık küspesinin bıldırcın büyütme veyumurtlama dönemi karmalarında kullanılma olanaklarını araştırmak amacıylayapılmıştır.Araştırmada büyütme dönemi için (7 günlük yaştan 42 günlük yaşa kadar) 450adet karışık cinsiyette, yumurtlama döneminde ise; büyütme dönemini tamamlayan (42günlük yaştan 154 günlük yaşa kadar) 180 adet dişi Japon bıldırcını kullanılmıştır.Büyütme döneminde % 24 HP ve 3000 kcal/kg ME, yumurtlama döneminde % 20 HPve 3000 kcal/kg ME içeren 3 farklı karma yem kullanılmıştır. Birinci karmada bitkiselprotein ek yemi olarak soya küspesi (SK) kullanılmıştır. Diğer karmalar da ise sırasıylasoya küspesinin sağladığı proteinin %50 (FK + SK) ve % 100'ünü (FK) sağlayacakoranda fındık küspesi katılmıştır.Büyütme dönemi sonunda deneme grupları arasında canlı ağırlık, canlı ağırlıkartışı ve yemden yararlanma oranı bakımından SK ile FK arasında farklılıkbulunmamıştır (P>0.05). Ancak aynı özellikler bakımından FK + SK grubu hem SKhem de FK grubuna göre daha yüksek değer göstermiştir (P0.05). Karkasağırlığı, karkas randımanı, yenilebilir iç organlar ağırlığı, sindirim sistemi uzunluğu vesindirim sistemi ağırlığı muamelelerden etkilenmemiştir (P>0.05).Yumurtlama döneminde; (bıldırcın-gün, adet ve %) yemden yararlanma oranı,yumurta ağırlığı ve yumurta sarı rengi bakımından gruplar arasındaki farklılıklarönemsiz bulunmuştur (P>0.05).
Özet (Çeviri)
POSSIBILITIES OF USING HAZELNUT KERNEL OIL MEALSUPPLEMENTED WITH SYNTHETIC THREONINE IN JAPANESE QUAILABSTRACTThis study was conducted in order to investigate the possibility of utilizationhazelnut kernel oil meal (HKOM) supplemented with synthetic lysine, methionine andthreonine in Japanese quails as replacement to soybean oil meal (SBM).In the study 450 mixed sex Japanese quails were used during the growth period(from 7-day to 42-day old). At the laying period (from 42-day old to 154-dayperiod)180 female quails were used. Quails were fed with rations containing 24 % CPand 3000 kcal/ ME. At the laying period rations containing 20 % CP and 3000 kcal/ MEwere used. Three different diets were prepared. The first diet was based on 100 % SBMas a protein supplement. In other diets containing HKOM replacement to 50 and 100 %of protein content provided by SBM. At the end of the growth period, there were nodifferences between SBM and HKOM in terms of body weights, body gain and feedconversion ratio (P>0.05) but %50 HKOM was better than SBM and 100% HKOM(P0.05). At the end of laying period, there were no differencesbetween treatments with respect to quail-day egg yield, yolk colour and feed conversionratio (P>0.05).