Yağ fabrikası atık sularının arıtılmasında model sistem geliştirilmesi
The Development of a model system for oily wastewater treatment
- Tez No: 13267
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HANİFE BÜYÜKGÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
III- ABSTRAKT Yaylı atık suların arıtımında model sistemlerin geliştirilmesi amacıyla gerçekleştirilen bu çalışmada hava flotasyonu yöntemiyle arıtım gerçekleştirilmiştir. Atık su, BAFAY A.Ş. Ayçiçek Yağı Fabrikası'ndan sağlanmıştır. Hava flotasyonu yönteminde sisteme verilmesi gereken hava miktarı 3300 l/dk olarak bulunmuştur. Arıtım %99' un üzerindeki verimlerle gerçekleştirilmiştir. Atık suya, üzerinde serbest yüzen yağ alındıktan sonra sırayla emülsiyon kırma, flotasyon, nötralizasyon, koagülasyon ve çöktürme işlemleri uygulanmıştır. Emülsiyon kırma işlemi H2SO4, nötralizasyon NaOH ve koagülasyon ise A12(S0 4)3 18H2O ile gerçekleştirilmiştir. Tüm bu uygulanan işlemler için tesis, işletmenin kapasitesinin iki katına çıkabileceği düşünülerek projelendirilmiştir. Bütün üniteler zemine oturtulmuş, sadece yağ tutucu zemine gömme şeklinde inşa edilmiştir. Arıtma tesisinin maliyeti 1990 yılı fiyatlarına göre 66. 703. 346. -1 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
-IV- ABSTRACT THE DEVELOPMENT OF A MODEL SYSTEM FOR OILY WASTEWATER TREATMENT The development of a model system for oily wastewater treatment was aimed in this study and this treatment was carri ed out using air flotation method. The wastewater was obtained from BAFAY A.Ş.(the sunflower oil factory). In air flotation method, the air amount that should be given into the system was found as 3300 1/mim and the treatment was verified with more than %99 efficiency. After the removal of surface free skinning oil, the following treatments were applied to the wastewater in order: emulsion breaking with H2S04, flotation, neutralization with NaOH, coagulation with Al2(SO4 )3 18H20 and sedimentation. The plant was designed for these applied operations considering that the system capacity may be doubled. All of the units were set on the ground, only the oil holder was constructed as intei1- ing into ground. The cost of the treatment plant was calculated as. 66.703. 846.-l(=22. 250 U.S. $) based on the prices of 1990.