Türkiye-İsrail stratejik işbirliğinin sınırları (Siyasi ve ekonomik sonuçları)
Limitatitions of the Turkish-Israeli strategic partnership
  1. Tez No: 132674
  2. Yazar: SERNUR SÜLEYMAN OSMAN YASSIKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GENCER ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
ÖZET Tezin amacı: Türkiye-İsrail stratejik işbirliğine yönelik sınırlamaları araştırmak ve siyasi, ekonomik sonuçlarını ve etkilerini ortaya koymaktır. Analiz: Türkiye-İsrail stratejik işbirliğinin geliştiği ortam gözönünde bulundurulmuş, stratejik İşbirliğinin gelişim süreci genel hatlarıyla anlatılarak, siyasi, ekonomik ve stratejik etki/sonuçlan ortaya konmaya çalışılmıştır. Çalışmanın ana temasını içeren sınırlamalar bölümünde geçmiş ve güncel süreçler gözlemlenerek, analizler bu gözlemlere göre yapılmıştır. Metot: öncelikli olarak Soğuk Savaş ve Körfez Savaşı sonrasında değişen Ortadoğu ele alınmıştır. Türkiye'nin değişen bölgesel ortama yönelik güvenlik ve tehdit algılamaları değerlendirilmiş ve bu algılamalara yönelik politikaları ele alınarak stratejik işbirliğinin oluşmasına zemin hazırlayan gelişmeler tartışılmıştır. Türkiye-İsrail stratejik işbirliğinin gelişimi günümüze kadar getirilmiş ve stratejik işbirliğinin siyasi, ekonomik ve stratejik etki/sonuçlan ele alınmıştır. Sınırlamalar konusu küresel, bölgesel ve ikili ölçekte ele alınarak, çeşitli aktörlerin stratejik işbirliğine dönük etkileri, güncel gelişmeler ve stratejik işbirliğindeki rolleriyle aktarılmaya çalışılmıştır. Sonuçta, ele alman konular çerçevesinde, Türkiye-İsrail stratejik işbirliğine yönelik herhangi bir sınırlama konusu olmadığı görülmüştür. İki ülkenin de tehdit algılamalarını ortak bir çerçeve içinde ele alabildikleri ve gerilim unsuru olabilecek konulan aralarındaki stratejik işbirliğine mümkün olduğunca yansıtmamayı başardıkları görülmüştür. Ne var ki Filistin sorunu geçen zamana rağmen halen iki ülke arasında önemli bir gerilim unsuru olabilmektedir. Filistin sorununda kalıcı bir barışın hem bölgesel hem de iki ülke arasındaki ilişkilere olumlu katkısı olacağı şüphesizdir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective of the Thesis: to evaluate the obstacles to the Turkish-Israeli strategic partnership and to find out its political and economical impacts. Analysis, focused on the regional enviroment which caused the development of the Turkish-Israeli strategic partnership. While the main events which occurred through the process of strategic partnership quoted, its impacts and consequences put out. In the Obstacles section which is the main part of the study, past and recent developments observed and analysis made according to them. Method: Firstly the structure of the Middle East which occurred after the end of Cold War and the Gulf War evaluated. Then the new regional policy of the Turkey put out which is shaped by the changing perceptions of the Turkey's national security and interests. After that the impacts and consequences of the strategic partnership evaluated together with the development process of partnership. Obstacles section of the study dealt with three sub titles; global, regional and bilateral. It is aimed to put out the impacts of the different actors and developments to the strategic partnership as an obstacle. The results of the study showed that there has been no kind of obstacles to the Turkish-Israeli strategic partnership. Both country able to deal with their own threat perceptions in the same framework despite some differences. But the Palestinian issue is still a tension subject between the two countries. It is clear that if a lasting peace can be formulated on the Palestinian issue, it will have positive impacts to the regional stability and the strategic partnership. in