Ben'in resimsel ifadesi
The Artistic expression of l
- Tez No: 132688
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN PEKMEZCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET 'Ben' ya da başka bir deyişle 'benlik' kavramı sanatsal anlatımın temelini oluşturmaktadır. Her sanatçı yaratma sürecinde seçmiş olduğu tema ne olursa olsun, özünde ilk olarak kendi duygulanımlarını, yaşanmışlıklarını, coşkularını, içsel varoluşundaki savaşımını ifade etmektedir. Ayrıca kişiliğin oluşumundaki sosyolojik, psikolojik ve felsefi birikimler, sanatçının karakterini belirleyerek sanatsal yaratımda, ben olma bilincini oluşturmaktadır. Böylelikle her sanat eseri sanatçının yaşam dinamiklerini, dünya görüşünü, duygulanımlarını, birikimlerini yansıtan bir kurguya sahiptir. Bu çalışmada genel olarak ben kavramının oluşmasındaki sosyolojik, psikolojik ve felsefi yönler incelenmiş, ardından ise bu yönlerin resimsel ifadedeki etkisi üzerinde durulmuştur. Bunun için öncelikle öznenin kendini birey olarak keşfedişiyle, sanatçının kendisi ve toplum arasındaki ilişkileri sonucunda oluşan kimlik olgusundan bahsedilmiştir. İlk bölümde sözü edilen bu olgu, Mach'ın öğeler doktrini tanımlamasıyla açılmıştır. Buna göre karakteri, duyumlar ve sezgisel kavrayış belirlemektedir. Ardından tin kavramı ile bireyin kendisi ve evren arasındaki ilişkisi ele alınmıştır. Böylece bireysel bilinç anlayışı ile evrensel bilinç arasındaki ilişki açıklanmaya çalışılmıştır. Bununla bağlantılı olarak Hegel'in benliğe ancak bilinç olarak kabul eden mutlak bilgi kavramından başlayarak çeşitli düşünürlerin konuyla ilgili tezlerinden bahsedilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise karakterin sanatsal ifadedeki önemi üzerinde durulmuştur. Bu konu Croce'ın estetik duygulanım tanımlamasıyla açılarak sanatsal ifadedeki duygunun özel duygulanımlardan ayrılması amaçlanmıştır. Ardından ise sezgisel bir niteliği olan sanatsal duyguların, sanat yapıtı ile olan bağıntısı üzerinde durulmak istenmiştir. Sanatsal yaratıcılık süreci içerisinde en önemlilerinden biri de sanatsal hayal gücüdür.Bu bölüm ile sanatçının duygu ve düşüncelerinin imgesel bir anlam kazanarak bireysel üsluba yönelmesinden bahsedilmektedir. Diğer taraftan sanatsal hayal gücü sanatçının kişisel eğilimleriyle paralel olarak bir biçim özgürlüğüne yol açmaktadır. Böylelikle bu çalışmada bir çeşit soyutlama (ayıklama) süreci ile oluşan biçimsel ifadelerin sanatçının öznel dünyasını ne derecede ve nasıl yansıttığından bahsedilmektedir. Son bölümde ise seçilmiş olan konu ile bağlantılı ile çalışmalarımın analizleri bulunmaktadır. Bu analizlerde çalışmaların çıkış noktasını oluşturan çeşitli kavram ve semboller ile renk ve doku özellikleri arasındaki bağlantının açıklanması amaçlanmıştır. Ayrıca seçilmiş olan bu konuyla ilgili olarak yaşanmış olan duyguların kavramsal niteliği üzerinde de durulmak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The concept of“Self or in other words ”Ego“ constitutes the basis for the artistic exposition. All artists, whatever the theme selected in the course of creation is, express the emotions, experience, enthusiasm and the struggle in the interior existence. Moreover, the sociological, psychological and philosophical gains determine the personality of the artist and form the consciousness of ”Self. Therefore, each artist has an assembly reflecting life dynamics, standpoint, emotions and experience. In this study, the sociological, psychological and philosophical points in the formation of“Self has been examined in general, and then the affects of the same on pictorial expression have been considered. For this, the subject's discovery of itself as an individual, and the fact of identity formed in consequence of the relations between the artist and society have been examined. This fact, which was mentioned in the first chapter, has been paraphrased with the elements doctrine of Mach. Accordingly; character is determined by sensation and emotional comprehension. Following that, the relation between the concept of spirit and the individual and the universe has been discussed. Thus, it has been attempted to explain the relation between the understanding of the conscious and the universal conscious. In relation to it, theses by some thinkers related with the subject -to begin with the absolute knowledge concept of Hegel considering the ”Self only as the“Conscious”- have been mentioned. In the second chapter of the study, the significance of character on artistic expression has been discussed. This subject has been paraphrased by the esthetical emotion definition by Croce; and it has been intended to differentiate between sensations in artistic expression with individual emotions. Following that, the relation between artistic sensations, which have an intuitional character, with the artistic work has been discussed. Artisticimagination is one of the most important ones, within the process of artistic creation. In this chapter, it has been talked about the artist's emotions and thoughts gaining an imaginary sense and turning into individual style. On the other hand, artistic imagination, in line with the individual trends of the artist causes a freedom of form. Thus, in this study, a discussion is made on how and to what extent does the stylistic expressions formed with the process of a type of abstraction (sorting) represents the inner world of the artist. In the last chapter, the analyses of my studies related with the subject are included. With these studies, it has been intended to explain the relation between the various concepts and symbols constituting the starting point of the studies with the properties of colour and texture. Moreover, it has been intended to discuss the conceptual attributes of emotions experienced related with the subject.