Dışavurumcu sanatsal yaratımda biçim bozma (Deformasyon)
Deformation in expressionist artistic creation
- Tez No: 132689
- Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Sanatsal yaratıya kaynaklık eden doğa formlarının içerdiği gerçeklik kendine özgüdür. Çevremizde var olan şeyler, özü gereği belli formlara sahiptir. Sanat da, var olan bu formlardan yani dış gerçeklikten yararlanır. Ancak sanatçı tarafından ortaya konulan form gerçeğinden çok farklı olabilmektedir. Bu ortaya koyulan formun altında yatan, görülmeyen gerçekliğin formudur. Var olanların, yeniden, kişisel yorumla sanat yapıtında ifade edilmesi, biçimsel bozulmayı gerekli kılar. Artık 'biçim bozma' anlayışı ile oluşturulan yapıt, var olan görselliğin ötesinde kendine özgü bir gerçekliği ortaya koymaktadır. Bu nedenle, sanat yapıtındaki biçim değişikliği, doğanın sorgulanması ve kişisel yorumun meydana getirdiği bir geçiş sürecinin sonucudur. Doğal olanın değişimi ile elde edilen biçimleme ve var olan her şeyin varlık nedeni olan biçim, sanatın temel sorunsalını ortaya koymaktadır çünkü biçim, sanatçının iç dünyasının, sezgilerinin ve ifadesinin somutlaştığı son noktadır. Böylelikle, 'biçim bozma' anlayışı, nesnelerin var olduğu biçimden hangi noktaya varacağına da karar vermektedir. Biçim bozma, sanatçının yeni düşünceler, biçimler yaratması ve doğayı farklı gözle görme isteğinin sonuçlandır. Bu farklı görme kimi zaman oldukça ileri götürülür ve biçim tamamen doğadan kopartılmaya çalışılır. Biçim bozma bağlamında tüm bu çabalar, bireyin nesnel alana yakınlığı ve kendi dünyasındaki yaşantılarının diyalektiğini kurması ve sürdürmesi, bunun sonucunda da sanat yapıtını ortaya koymasıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The reality contained in the forms in nature from which the work of art arise is peculiar to itself. Due to their essence, things which surround us have specific forms. And art makes use of these existing forms; that is outer reality. However, the form the artist creates can be very different from the real one. What lies beneath the created form is the form of reality which is unseen. Expressing the existence in the work of art with the help of personal interpretation necessitates deformation. The work of art from then on brings to life a reality that is peculiar to itself rather than the existing observable things. Hence, deformation in the work of art stems from a transition period which occurs after investigating into nature and personal interpretation. The form obtained by changing the natural and which is the cause of existence of every existing thing puts forward the basic query of art because form is the final concrete point which the artist's inner self, intuitions and interpretations reach. Thus, the concept of 'deformation' also determines to what point can the objects reach from where they were before. Deformation is the result of the artist's wish to create new thoughts and forms and to see nature from a different angle. This sometimes is carried quite far and form is totally broken off from nature. All these efforts of deforming are somewhat the nearness of the individual to the objective domain and establishing the dialectic of his experiences and continuing them, creating the work of art as a result.