Sigorta endüstrisi ve Türkiye'deki uygulamaları
Insurance industry and Turkish experiences
- Tez No: 132690
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN MORGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, Insurance
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
11 ÖZET Son dönemlerde oldukça gelişmekte olan sigorta endüstrisi ekonomide de önemli bir yer tutmaktadır. Bu çalışmanın amacı sigorta sektörünün ülkelerin gelişmesindeki önemini vurgulamak ve ekonomiye kazandırdığı katkıları göstermektir. Sigortacılığı tam olarak kavrayabilmek için öncelikle belirsizlik kavramının anlaşılması gerekir. Belirsizlik, her an ve her ortamda var olabilecek bir durum olup vereceğimiz kararlarda karşımıza gelir. Bu karar sonucu elde edeceğimiz faydanın en iyi olmasını amaçlarız. Çalışmada, belirsizlik konusu ve buna bağlı olarak ortaya çıkan risk kavramı incelenmiştir. İnsanları sonucu belirsiz olan oyunlara katılmaya yönlendiren kazanma isteğidir. Yani insan kazanma isteği ile orantılı olarak risk alacaktır. Fakat kaybedilecek miktar büyüdükçe insanlar oyunu oynamaktan kaçınacaktırlar. Yani kazanma isteği ile yüklenilmek istenen risk doğrusal ilişki içinde değildir. Dolayısıyla belirsizlik altında karar verirken, insanların en iyi faydayı sağlayacağı karan vermesi için geliştirilen fayda teorisi anlatılmış ve fayda teorisinin sigortacılık içindeki önemi ele alınmıştır. Türkiye'de oldukça gelişme gösteren sigorta sektörü, ekonomiye de önemli katkılarda bulunmaktadır. Son olarak, sigortacılıkta prim hesaplamalarının temeli olan aktüerya konusu incelenmiş ve daha sonra sigortacılığın Türkiye'deki gelişimi ve Türk ekonomisi içindeki önemi anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Insurance industry that shows development in last few years has an important place in economy. The aim of this study is to show the importance of insurance industry in countries' development and gains of the economy. In order to realize the insurance concept, we need to understand uncertainty concept first. Uncertainty is a situation that can occur at any time and anywhere while making decisions. We aim to get the highest utility by these decisions. During this work, the uncertainty concept and risk that comes out depending that uncertain situation are studied. People are tend to join games without certain results because of their will to win. This means, people take risk in proportion with their winning will. But as the loosing amount increase, they avoid playing. So the will to win and the risk that is taken are not in direct proportion with each other. Thus, here the utility theory and importance of the utility theory in insurance, which are developed to maintain the highest utility, are studied. The insurance sector that shows improvement in Turkey has important gains for the economy. Lastly, the base of premium calculations, called actuary concept considered and then the development of insurance in Turkey and its importance for Turkish economy are analyzed.