Uzay-uzam yorumlamaları
Space-extent interpretations
- Tez No: 132966
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ DOKAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET“Uzay - Uzam Yorumlamaları”adlı bu tezin içeriğinde gök cisimlerinin tarihsel süreçte insan tarafından simge biçimlere dönüştürülmesi, inanç, yaşam ve sanat alanlarına yansıtılması irdelenmektedir. Genel amaç; uzay kavramı ağırlıklı bu simge biçimlerin sanat alanındaki izlerini ve uygulanış örneklerini belirlemek, uzam kavramı eşliğinde sanatsal biçimlere dönüştürmektir. Bölüm l'de; ilkel insanın, içinde yaşadığı coğrafyada öne çıkan topografik yükseltileri gökle ilgiye sokarak merkezî evrenini oluşturması anlatılmaktadır. Bu amaçla çevresindeki yüksek ağaç, dağ ve benzeri oluşumları kutsallaştırmakta bir taraftan da simgelerini yaratmakta, bunlar aracılığıyla tanrısal saydığı gökle iletişime girmektedir. İncelenen dinsel mimari örnekleri, sanatsal yaratılar ve alfabe bu simgecilikten payını almaktadır. Bugün işlev ve anlamlan farklılaşsa da bir öğe olarak simge; daha da süzülmüş, yazıdan sanata, trafikten uzay iletişimine kadar etkin ve evrensel bir dil olarak kullanılmaktadırlar. Bölüm 2'de XX. Yüzyıl başında doğadan kopup, görünenin ardındakine yönelen Batılı sanatçının bu simge diline döndüğü çeşitli sanatçılardan örneklerle açıklanmaktadır. Diğer bir saptama da; simge biçimin teolojik öz içermesi nedeniyle soyut yapıtlara taşıdığı kaçınılmaz dinsel etkidir. Ulaşma, yükseliş, döngü, yön, yer, uzam, uzay, evren, zaman, sonsuzluk, varoluş, erillik, dişilik, Tanrı, bu dünya, öte dünya gibi kavramlar inceleme sonucu varılan başlıca simge içerikleri olmaktadırlar. Bu verilere dayanan simgelerin renk ve biçim dili son bölümde yorumlanarak sanatsal yaratıya aktarılmıştır. Bu bölümde, konulara uygun gereçler seçilerek çalışmalara ses, gerilme veya saydamlık gibi boyut ve simgesellik çeşitlilikleri yansıtılmış, bu yolla dışavurumcu-sezgisel-simgesel nitelikli biçemde deneysellikler aranmıştır. Saydam kağıtlar, keçi derisi veya yaprak metaller kullanılarak simgesel içerikle bağ amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This thesis named“Space - Extent Interpretations”implies; the transformation of the sky matters to symbol forms in historical period and the reflection of it to belief, life and art branches. The general aim is; to determine the practical examples and the marks of symbol forms in art field which have a strong influence of space concept and to change into artful forms with the extent concept. In part I; it's explained that, the primitive human makes the central universe with the connection of topographical heights of the geography in which he lives and the sky. With this aim; he sacres the high trees, mountains and related formations around his environment. On the other hand he creates the symbols and with the help of them; communicates with the sky, which he supposed holy. The religious architecture examples, ingenious creatures and alphabet which are examined, takes part from this symbolity. Although, today the functions and the meanings of sky as an element are changed. It's used as an active and universal language,from writing to art and from traffic to space communication, which is more filtered. In part II; at the beginging of XX. century the Western artists, who are broken from nature and inclined to the hidden of the seen, returned to symbol language is explained with the examples, from different artists. In other recognition, as symbol from is implying theological essence, it's the inevitable religious influence of transporting abstract works. Some concepts like; reaching, rising, vicious circle, direction, place, space, extent, time, eternity, creation, masculine, feminine, God, this world, other world are the basic symbol contents of the result of the examination. The colours and the forms of the symbols are commented and transfered to artful creatures, in the last part. In this part, avaible devices are chosen to the subjects. Dimension and symbol varieties like; sound, tension and transparent are reflected. In this way, experimentals are searced in expressive-intuitional-symbolic quality style. With the bound of transparent papers, skin of goat or leaf metals are aimed in symbolic content.