Revival of interest: The theory of E.H.Carr
Tekrar canlanan ilgi: E. H. Carr'ın teorisi
- Tez No: 288017
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ÖZBANK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
1939'da Carr, yeni ufuklar açan Yirmi Yıl Krizi 19119-1939 adlı eserini yayımladı. Başlarda hem liberaller hem de realistler tarafından eleştirilen bu çalışmaya olan akademik ilgi kısa zamanda azaldı ve 50 yıl kadar ilgi aynı seviyede kaldı. Ancak yakın dönemde Carr'ın çalışmalarına ilgi yeniden canlandı. Bu tez Carr'ın çalışmalarına olan ilginin son zamanda neden arttığını incelemektedir.Tez Soğuk Savaş'ın bitişinden sonra uluslarası ilişkilerdeki değişimi açıklama ihtiyacının Carr'ın teorisine yeniden artan ilginin en onemli nedeni olduğunu öne dürmektedir. Bu nedenle, teze gore Carr'ın 'su anda olan' ve 'olması gereken' arasında kurduğu dialektik, düşüncenin sosyal olarak şartlanması ve uluslararası ilişkilerin değişken doğası üzerine argümanları bu değişim döneminin tartışma konularıyla daha yakından alakalıdır. Bunun sonucunda tez ayrıca Soğuk Savaş'ın bitişinden sonra Carr'ın teorisi üzerine tartışmaların Yirmi Yıl Krizi'nin ayrıntılı ve hassas bir okumasına çok daha yakın olduğunu da öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
In 1939, Carr wrote his seminal work Twenty Years Crisis: An Introduction to the Study of International Relations. At first, the work was criticized by both the liberals and the realists but specialized interest in Carr?s theory faded for about 50 years after that. Yet, there has recently been a revival of interest in Carr?s work. This thesis is an attempt to explore the recent growth of interest in Carr.The thesis argues that after the end of the Cold War, the need to explain change in international relations was the main cause of the revival of interest in Carr?s theory. The end of the Cold War revived interest in change. So, Carr?s dialectic between `what is? and `what ought to be?, his arguments on the social conditioning of thought and the changing nature of international politics became more relevant. As a result, this thesis also argues that the debates on Carr?s theory after the end of the Cold War are somewhat closer to an accurate reading of the Twenty Years? Crisis.