Yirmi yılın krizleri ile sistem analizi
The system analysis with the twenty years crisis
  1. Tez No: 454179
  2. Yazar: ÖMER ERTUĞRUL MERAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE BERİL DEDEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Political Science, History, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Uluslararası İlişkiler disiplini, çalışılmaya başladığı zamanlardan günümüze kadar içerisinde her zaman sistem içerisindeki aktörlerin hamlelerini, durumlarını analiz etmektedir. Bunun yanında bir sonraki hamlelerinde karşı aktörün vereceği tepkinin ne olabileceğini belirleyebilmek de üzerinde tartışmaların olduğu bir alan olmuştur. Uluslararası sistemin genel durumunun analizi de bu tartışmaların odak noktasında bulunan temel bileşen olarak karşımıza çıkmaktadır. Fikirleri ve yayınları ile uluslararası ilişkiler literatürünün yerleşmesinde ve gelişmesinde büyük bir katkısı olan Edward Hallett Carr'ın özellikle 20. yüzyılın başlarında edindiği deneyim ve birikim ile uluslararası ilişkiler çalışmalarına yol göstermektedir. Ayrıca konuları ele alış şekli ile birlikte elde edilen düzey analizi, güç üzerine şekillenen sistemin bileşenleri hakkında araştırmacıları bilgilendirmektedir. Fikirlerinin hem akademik hem de bürokratik camiada tartışılmış ve tartışılıyor olması sistem aktörlerinin nitelikleri ile ilgili analizlerinin doğruluk payının yüksekliğini göstermektedir. Bu tezde, son yüzyıla görüşleri ile şekil vermiş olan Edward Hallett Carr'ın eserlerinden yola çıkılarak, genel geçer bir uluslararası sistem durumu analizinin ve formülünün bulunabileceği veya bulunamayacağı sorusu araştırılmıştır. Yapılan eser analizlerinin neticesinde bulunan sistem düzeyleri ve bileşenler sonuç bölümünde işlenmiş olup okuyucunun bilgisine sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
International Relations emerged as an autonomous academic discipline in the wake of the First World War and always analyses the moves and situations of actors within the system. Besides this, there was determining the rival actors reactions for the next moves is also discussed. The analysis of general condition of the international system also emerges as a fundamental component located in the focus of this debate. Edward Hallett Carr, was of the most influential theorists of international relations and especially with the experience and knowledge which he gained in the early 20th century, he guides IR studies. Furthermore, subjects obtained with the way he handles level analysis, informs IR Scholars about the system's components are formed on power. Of being his ideas were discussed and still be discussing in both academic and bureaucratic communities shows the height of the truth analyses about attribution of system actors. In this thesis, starting with the works of E. H. Carr which had shaped the last century, it is investigated that whether is possible to find a formula about the analysis of the nature of International System. Components and system levels which found after results of work analyses were processed in the conclusion part and is presented to the reader.