Teknolojik gelişme ve ekonomik büyüme arasındaki nedensellik ilişkisi: G7 ülkeleri örneği
The causal relationship between technological development and economic growth: The case of G7 countries
- Tez No: 663351
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU TOPCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Çalışmanın amacı, G7 ülkelerinde teknolojik gelişme ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkisinin 1996-2018 dönemini içeren verilerle panel nedensellik yöntemiyle incelenmesidir. Çalışmada teknolojik gelişme, Ar-Ge harcamaları ve patent başvuruları olmak üzere iki farklı gösterge ile ölçülmüştür. Emirmahmutoğlu ve Köse (2011) panel nedensellik testi sonuçları, teknolojik gelişme ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin kullanılan göstergeye göre farklılık gösterdiğini ortaya koymuştur. Teknolojik gelişme Ar-Ge harcamaları ile ölçüldüğünde, Ar-Ge harcamaları ile ekonomik büyüme arasında çift yönlü bir nedensellik ilişkisinin varlığı kanıtlanmıştır. Teknolojik gelişme patent başvuruları ile ölçüldüğünde ise, ekonomik büyümeden teknolojik gelişmeye doğru tek yönlü bir nedensellik ilişkisi gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between technological development and economic growth in G7 countries over the period of 1996-2018 using panel causality method. In study, technological development is measured by R&D expenditures and patent applications. Emirmahmutoglu ve Kose (2011) panel causality test results reveal that the relationship between technological development and economic growth differs according to the indicator used. When the technological development is measured by R&D expenditures, the existence of a bidirectional causality relationship between R&D expenditures and economic growth has been proven. When the technological development is measured by patent applications, a unidirectional causality relationship from economic growth to technological development has been observed.