Fen lisesi öğrencilerinin orta öğretim kurumları öğrenci seçme ve yerleştirme sınavında aldıkları puanlar ile akademik başarıları arasındaki ilişkiler
Relationships between fen lycee students student selection and placement examination for secondary education institutions scores and their academic successes
  1. Tez No: 132721
  2. Yazar: MUSTAFA DURAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATA TEZBAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Bu araştırma, fen liselerinde eğitim öğretime devam eden öğrencilerin 2000 yılı Orta Öğretim Kurumlan Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavından aldıkları puanlar ile lise birinci sınıf akademik basanları ve ilköğretim diploma notlan arasındaki ilişkilerin düzeylerini belirleme amacı ile yapılmışta:. Araştırmada birinci problem kapsamında fen liselerinde okuyan öğrencilerin Orta Öğretim Kurumlan Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı alt testlerinden aldıkları puanların lise birinci sınıf yıl sonu ilgili alan ders basan notlarıyla ilişkilerine bakılarak sınavın yordama bağlanımda geçerlik kanıtlarının elde edilmesine çalışılmıştır. İkinci problem kapsamında fen liselerinde okuyan öğrencilerin ilköğretim diploma notlan ile Orta Öğretim Kurumlan Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı alt testlerinden aldıkları puanlar arasındaki ilişkilere bakılarak, ilköğretimdeki başarının yordama bağlanımda geçerlik kanıtlarının elde edilmesine çalışılmıştır. Üçüncü problem kapsamında fen liselerinde okuyan öğrencilerin ilköğretim diploma notlan ile fen lisesi birinci sınıf programında yer alan yıl sonu ilgili alan ders basan notlan arasındaki ilişkilere bakılarak ilköğretimdeki başarının yordama bağlamında geçerlik kanıtlarının elde edilmesine çalışılmıştır. Araştırma, 2000 yılı Orta Öğretim Kurumlan Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı sonucunda fen liselerine yerleşerek, İngilizce Hazırlık dil sınıfını okumadan doğrudan lise birinci sınıfa başlayan 412 öğrenci üzerinde yürütülmüştür. Araştırmada basan değişkenleri arasındaki ilişkilerin ölçüsü Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı formülü kullanılarak, değişkenlerin birbiri üzerindeki etki düzeyleri ise basit doğrusal regrasyon tekniği kullanılarak bulunmuştur. Araştırmada bulunan korelasyon katsayıları ve regrasyon denklemleri t testi ve F testi istatistikleri sonucunda 0.05 düzeyinde manidar bulunmuştur.Giriş Sınavı Türkçeyi Kullanma Gücü alt testinin, Türk Dili ve Edebiyatı dersi akademik başarıları ile, Matematik alt testinin Matematik alan (Matematik, Geometri) dersleri akademik başarıları ile, Fen Bilgisi alt testinin Fen Bilimleri (Fizik, Kimya, Biyoloji) dersleri akademik basanları ile, Sosyal Bilgiler alt testinin Sosyal Bilimler (Tarih, Coğrafya) dersleri akademik basanları ile arasında orta düzeyde ilişkiler bulunmuştur. İlköğretim diploma notu ile Giriş Sınavı Türkçeyi kullanma gücü, Matematik, Fen Bilgisi ve Sosyal Bilgiler alt testleri arasında orta düzeyde ilişkiler bulunmuştur. İlköğretim diploma notu ile Türk Dili ve Edebiyatı dersi akademik başarısı arasında, Matematik dersi akademik başarısı arasında, Fen Bilimleri dersleri akademik başarıları arasında ve Sosyal Bilimler dersleri akademik başarıları arasında orta düzeyde ilişkiler bulunmuştur. Araştırmada söz konusu alanlarda basan yönünden birbirine benzer öğrenciler üzerinde çalışılması, korelasyon değerlerini düşürmüş olabilir. İlişkilerin yüksek düzeyde olmaması, ilköğretim programlarının farklılık göstermesinden, sınavda ölçülmek istenen özellikler ile derslerde kazandırılmak istenen davranışların farklılık göstermesinden, giriş sınavı testinin istendik özelliklerinin yeterli olmamasından, ya da fen liselerinde yetiştirilen öğrencilerin davranışlarının belirlenmesinde ve kazandırılmasında yetersiz kalınmasından kaynaklanmış olabilir. Araştırma sonucuna göre, ilköğretim diploma notunun belirlenecek bir katsayı ile çarpılıp Giriş Sınavı puanına dahil edilmesinin daha tutarlı öğrenci seçimi yapılmasında etkili olabileceği önerilebilir.
Özet (Çeviri)
in SUMMARY This study was to find out levels of relationships among fen lycee students' scores getting from Student Selection and Placement Examination for Secondary Education Institutions (SPESEI), their first grade academic successes at fen lycee and their diploma degrees of primary education. In this study, In context of first problem, with investigating the relationship between SPESEI subtests scores of fen lycee students and their related first grade academic successes at fen lycee it was tried to get predictive related validity evidences. With relating to the second problem, it was tried to get predictive related validity evidences of diploma degrees of primary education by looking at relationship between fen lycee students' diploma degrees of primary education and their SPESEI subtests scores. In respect of third problem, it was examined relationship between fen lycee students' diploma degrees of primary education and their related first grade academic successes to get predictive related validity of evidences of primary education academic successes of fen lycee students. The study was carried out on 412 students enrolled at fen lycee according to SPESEI scores, started directly first grade passing the English Language Test made for English Language Preparetory Class. In this study, relationships among the variables was calculated by using Pearson Product Moment Correlation Coefficient Equation and the amount of its effects on each other was found by using Simple Linear Regression Technique. The correlation coefficients and regression equations (models) found was statistically significant according to t test and F test results at the 0.05 level. It was found that there were modarate reletionships between Using Turkish Skill subtest and Turkish Language & Literature academic success, MathematicsIV subtest and Mathematics academic success, Science subtest and Science academic success, social sciences subtest and social sciences academic success at fen lycee. It was found that there were modarate relationships between diploma degrees of primary education and each subtest of SPESEI; Using Turkish Skills, Mathematics, Science and Social Sciences. It was found that there were modarete relationships between diploma degrees of primary education and related first grade academic successes at fen lycee; Turkish Language & Literature, Science, Mathematics and Social Sciences. The similiarity of selected students in terms of academic success might cause lower correlation coefficients. Differentiation of primary education programs, characteristics measured at SPESEI and behaviors gained by courses, insufficient properties of test and description of concepts of educational and behavioral concepts of fen lycee students could be reasons of why levels of correlation coefficients are not high. Taking account of the result of this study, it can be suggested that including diploma degrees of primary education by multiplying with a predetermined coefficient in entrance examination scores may provide effectiveness for more consistent student selection.