İç dünya ve bilinçdışı
Inner world and uncouscious
  1. Tez No: 132720
  2. Yazar: ZEYNEP ATINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET İç dünya ve bilinçdışı başlığını taşıyan bu tez eseri raporunun amacı, sanatçının iç dünyasının ve bilinçdışının yapıtlarındaki yansımalarını incelemek, bu yansımaları uygulamalı çalışmalar ve kuramsal araştırmalarla beraber çözümlemek ve özgün bir plastik dil geliştirebilmektir. Bu amaç doğrultusunda araştırılan konu ile ilgili birçok yazılı ve görsel kaynaktan yararlanılmıştır. Raporun birinci bölümünde, tez eseri raporu kapsamındaki uygulamalı çalışmaları ortaya çıkaran etmenler açıklanmış ve sanat tarihinden seçilmiş örneklerle desteklenmiştir. Raporun ikinci bölümünde, bilinç ve bilinçdışı kavramları açıklanmış. Freud'un bilinçdışı kuramının sanatçılar üzerindeki etkisi ve bu sanatçıların bilinçdışına yönelen sanat anlayışları ve rapor kapsamındaki uygulamalı çalışmaların analizi yapılmıştır. Bu analiz doğrultusunda, bilinç ve bilinçdışı kavramları çeşitli sanatçıların yapıtları ve düşünceleriyle desteklenmiştir. Raporun üçüncü bölümünde ise, toplumsal etmenlerin, bilinç ve bilinçdışı kullanımı üzerindeki etkileri anlatılmıştır. Rapor kapsamındaki uygulamalı çalışmalar bu açıdan ele alınmış ve açıklayıcı olması bakımından sanat tarihinden seçilmiş örneklerle desteklenmiştir. Raporun sonuç bölümünde, rapor kapsamındaki uygulamalı çalışmalarda edinilen deneyimler ve bu çalışmalar süresince ulaşılan ve ulaşılamayan noktalar anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this thesis report under the title of inner world and unconscious is to examine the reflections of the inner world and unconsciousness of the artists work. to analyze these reflections through with practical studies and theoretical investigations and to develop an original language. In the direction of this aim. it has been advantaged various written and visual resources related to this subject. In the first part of the report, the factors, which produced the practical works in the thesis work report, have been explained and supported with the examples chosen from art history. In the second part of the report, the conscious and unconscious concepts have been explained, the effect of Freud's unconscious theory on artists and these artists' art understanding directed to unconsciousness and practical works in the content of this report have been analyzed. In line with this analyze the concepts of conscious and unconscious have been supported with the works and ideas of various artists. In the third part of the report, the effects of social factors on conscious and unconscious using have been explained. The practical works in the content of the report have been taken into consideration from this aspect and have been supported through chosen examples in order to be explanatory. In the last part of the report, the experiences gained with the practical works in the content of the report and the points attained and unattained throughout this work have been explained.