Elektronik müziğin olası görsel dili üzerine tekno-grafik denemeler
Techno-graphic experimentations on the probable visual language of electronic music
  1. Tez No: 132722
  2. Yazar: ÖZLEM ÖLÇER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDAL AYGENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Müzik, Fine Arts, Music
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET“Elektronik Müziğin Olası Görsel Dili Üzerine Tekno-grafik Denemeler”başlıklı tez çalışmasının birinci bölümünde, günümüz elektronik müzik kültürünün doğuşu ve gelişimi, hem sosyolojik açıdan hem de müziksel ilerleme açısından değerlendirilmiştir. Söz konusu değerlendirme yapılırken bütünlüğün bozulmaması için klasik bir tarihçe formatı uygulanmamış, bu nedenle kronolojik bir yol izlenmemiş; kültürün altyapısını oluşturan etmenler ele alınarak önemli noktalar vurgulanmıştır. İkinci bölümde, elektronik müzik yapı ve kurgu açısından incelenmiş, türleri detaylı olarak açıklanmıştır. Çünkü, her türün kendine ait hem müzikal hem de görsel bir anlatım dili bulunmaktadır. Bu farklılıklar birini diğerinden ayırmada önemli unsurlar içermektedir. Üçüncü bölümde elektronik müziğin görsel kimliği ele alınmış; bu kapsamda flyer tasarımları, plak ve CD kapakları, web sitesi tasarımlarının genel özellikleri irdelenmiştir. Görsel örnekler içerisinde yer alan video küpler hem yapısal özellikleri hem de son derece sınırlı üretimi nedeniyle Yüksek Lisans Sanat Eseri Çalışması Raporu kapsamı içerisinde değerlendirilmemiştir. Dördüncü bölümde ise elektronik müziğin görsel dili olarak betimlenen tekno-art tarzında yapılan uygulamalar analiz edilmiş; tasarımlar yapılırken tercih edilen görsel elemanların tasarıma etkisi anlatılmıştır. Yapılan çalışmanın sonucunda; elektronik müzik, bu müziğin türleri ve oluşmasına neden olan ortamların incelenmesinden elde edilen bilgiler ışığında grafik ürünler tasarlanarak uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the first chapter of the master of art thesis, titled as“Techno-graphic Experimentations on the Probable Visual Language of Electronic Music”, the birth and the progression of contempopary electronic music culture are analized in both sociological and musical aspects. In order not to divide the unity, the classic historical and chronological order have not been preferred in the flow of the analization, rather, the important points which forms the substructure are underlined. In the second chapter, electronic music is examined by means of construction and formation and the sub-genres of electronic music is explained in details, because both in visual and aural aspects, every genre has its own style in communication. These different styles have important features to be distinguished from each other. In the third part, the visual language of electronic music is identified and the general characteristics of flyer designs, record and CD cover designs and web site designs have been studied. The video clips which are a part of visual examples have not been included in the field of the thesis, in order not to be distant from the area of concentration. In the fourth section, in which ways the visual elements contribute to each other in the design process is described, in addition to the design applications that are considered as techno-art, -which has been identified as the visual language of electronic music- are shown and analized in means of typography, color and forms. At the end of the processes; evaluation of electronic music, the genres and the elements that helped the formation of the culture; graphic products are designed and applied by the information gathered.