Vaginal akıntılarda gardnerella vaginalisin araştırılması
- Tez No: 13274
- Danışmanlar: PROF.DR. GÖNÜL MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
- 41 - ÖZET Gardnerella vaginalis, Bakteriyel vaginosis 'in sorumlu etkeni olup tanı; homojen bir vagina akıntısının varlığı, vagina pR" sının 4. 5 'tan yüksek olması, akıntı materyaline %10'luk KOH damlatıldığında balık kokusunu andıran bir kokunun çıkması ve vagina epitel hücrele rinin gram-değişken çomaklar ile kaplanmış (Clue cell) Clue hücrele rinin görülmesiyle konabilir. Biz bu çalışmada Gardnerella vaginalis 'in HBT ( Human Blood Tween 80 Bi layer Medium), HB (Human Blood Bi layer Medium) ve çukula tamsı besiyerlerinde üremelerini üç grup kadın üzerinde araştırdık. En iyi sonucu HBT ve HB besiyerleri ile elde ettik. Çalışmamızda 252 urogenital şikayeti olan kadının %28.6'smda bakteriyel vaginosis tanısı koyduk. Tanı konan 72 hastanın 63 'ünde %87.5 oranında Gardnerella vaginalis izole ettik. Semptomsuz 180 kadının 40'mda %22. 2 oranında, yine bu çalışma ya ilave edilen 57 kadının 11 'inde %19.3 oranında Gardnerella vagina lis izole ettik. Üreme kategorilerine göre değerlendirdiğimizde; semptımlu ka dınlar saf ve baskın üremeyi daha fazla (55 'e karşın 12) oluşturdu lar. Semptomsuz kadınlar ise karışık ve az üremeyi daha fazla göster diler (28' e karşılık 8).42 - Bakteriyel vaginosis 'in patoloji ve etiyolojisini açıklayacak çalışmalar sürdükçe bakteriyel vaginosis semptomlarına sahip kadın larda Gardnerella vaginalis en önemli indikatör organizma olarak yer alacak ve yarı kantitatif kültürlerin tanı değerinin artmasını sağlı yacaktır.
Özet (Çeviri)
- 43 SUMMARY Gardnerella vaginalis is currently the most common severally transmitted pathogen in patients with bacterial vaginitis. A clinical diagnosis of bacterial vaginalis can be based on the presence of characteristic homogenous gray discharge, a vaginal fluid with a pH factor of ^ 4.5, a positive amine-odor test, release of a fish-like odor, on addition of potassium hydroxide (10%) in the discharge, and the presence of“Clue cells”in wet mounts. We researched the HBT, HB and chocolate culture's production of 3 groups of women. We observed the criterion of bacterial vaginosis with HBT and HB having the best degree of adaptation. In this study bacterial vaginosis was found in 28.6% of 252 women with urogenital complaints. We isolated in 63 of 72 of the patients a 87.5% rate of Gardnerella vaginalis. Of 180 woman without symptoms, there was a rate of 22.2% in 40 whom. And again in this study, in an additional 57 healthy women Gardnerella vaginalis (at a rate of 19.3%) was isolated in 11 of them. In our evaluation, according to their reproduction categories, women with symptoms showed a forming together a more pure and dominant production (12 of 55) in women without symptoms a more and lower production was found (8 of 28).- 44 - As the study of the pathology and etiology of bacterial vaginosis continues, the most important indicator of the organism being present in women who have symptoms of Gardnerella vaginalis will cause the increase in the diagnosis of the quantitative cultures.