Vaginal akıntılı kadınlarda protozoal, bakteriyel ve fungal enfeksiyonların dağılımı
- Tez No: 9854
- Danışmanlar: PROF. DR. İ. ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÖZET Bu çalışma vaginal akıntılarda protozoal, bakteriyel ve fungal en feksiyonların dağılımını ve sıklığını belirlemek amacıyla Gevher Nesibe Hastanesi ve Kayseri Doğumevi 'nde yürütüldü. Gevher Nesibe Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği 'ne Kasım 1988-Mart 1989 ayları arasında akıntı şikayeti ile gelen 131 has tanın vaginal akıntı örnekleri protozoal, bakteriyel ve fungal ajanlar yönünden değerlendirildi. 55 (% 41.98) kültürde üreme olmadı. Kültürlerin 76 (% 58. 01)* inde üreme görüldü (Tablo I). Kültürde üreyen mikroorganizm türleri ve bulunma oranları; Candida % 32.89, E.coli % 10.52, S. aureus % 3.94, S.faecalis % 7. 89, S. pneumoniae % 2.63, E.aerogenes % 3.94, H.vaginalis % 1.31, Diphtheroid bacil % 1.31 Proteus % 1.31 ve Gr(-) diplococcus % 1.31 olarak saptandı (Tablo I).33 Mikroorganizmlerin 12 antibiyotiğe karşı hassasiyet durumlarını be lirlemek amacıyla antibiyogram testi yapıldı (Tablo III). Vaginal akıntı numunelerinden yapılan fresh preparatlar ve boyanmış preparatların mikroskopik incelenmesi ile 6 (% 4.58) hastada T. vaginalis görüldü. Doğumevi 'ne 1989 Temmuz - Ağustos ayları arasında akıntı şikayeti ile gelen 124 hasta protozoal, bakteriyel ve fungal enfeksiyonlar yönün den değerlendirildi. Yapılan bakteriyolojik ve mikolojik kültürlerden 34 (% 27.41) 'inde üreme olmadı. 90 (% 72.58) kültürde mikroorganizma üremesi görüldü (Tab lo II). Mikroorganizmalardan Candida 49 (% 54.44), E.coli 7 (% 7.77), S. aureus 4 (% 4.44), S.faecalis 3 (% 3.33), E.aerogenes 2 (% 2.22), S. pneumoniae 2 (% 2.22), Diphtheroid bacil 2 (% 2.22), H. vaginalis ve Klebsiella 1 (% 1.11) 'er kültürden izole edildi (Tablo II). Mikroorganizmlerin antibiyogram testleri yapılarak Tablo III 'de gös terildi. Vaginal akıntı örneklerinin direkt mikroskopisi ve boyalı preparat ların incelenmesi sonucu 1 (% 0.80) hastada T. vaginalis görüldü.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study has been made İn Gevher Nesibe and Maternity Hospital to determine the distribution of protozoal, bacterial and fungal infections. The vaginal specimen of 131 patients with vaginal discharge, who refered to the obstetric and gynecology clinic of Gevher Nesibe Hospital were examined for protozoal, bacterial and fungal agent between 1988 November - 1989 March. There was no growth in 55 (A1.98 %) samples of culture. Microorganism grew in 76 (58.01 %) culture (Table I). The species of microorganisms and their finding rates were as follows: Candida 32.89 %, E.coli 10.52 %, S. aureus 3.94 %, S.faecalis 7.89 %, S. pneumoniae 2.63 %, E.aerogenes 3.94 %, H. vaginalis 1.31 %, Diphtheroid bacil 1.31 %, Proteus 1.31 % and Gr(-) diplococcus 1.31 % (Table I).35 The antibiogram tests were made to determine the sensitivity of microorganisms to 12 antibiotics (Table III). T. vaginalis have been found in 6 (4.58 %) patients as a result of the examination of fresh and stained preparations made of vaginal discharge specimens. The vaginal specimens of 124 patients with vaginal discharge who refered to Maternity Hospital, were examined for protozoal, bacterial and fungal infections between 1989 July-August. There was no growth in 4(27.41 %) samples of culture. Microorganisms grew in 90 (72.58 %) culture (Table II). The species of microorganisms and their finding rates were as fol lows; Candida 49 (54.44 %), E.coli 7 (7.77 %), S. aureus 4 (4.44 %), S. faecalis 3 (3.33 %), E.aerogenes 2 (2.22 %), S. pneumoniae 2 (2.22 %), Diphtheroid bacil 2 (2.22 %), H. vaginalis and Klebsiella 1 (1.11 %). The antibiogram tests for microorganisms and results were shown in the Table III. T. vaginalis have been found in 0.80 % patients as a result of the examination of fresh and stained preparations made of vaginal discharge specimens.