Qaly s yaklaşımı ile Kırşehir'de yaşayan toplumun genel sağlık durumunun tespiti ve sağlık işletmelerine yansıması
A Qaly s approach to the general health status of people living in Kırşehir and the impact on health facilites
- Tez No: 132743
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 290
Özet
Ill \ ÖZET Toplumun sağlık düzeyini yükseltmek, kaliteli yaşamasını sağlamak sağlık sisteminin amacıdır. Bu amaç doğrultusunda sağlık sektörüne mikro ve makro bazda politikalar oluşturmak için öncelikle kişilerin mevcut sağlık durumları değerlendirilmelidir. Sağlık durumlarını değerlendirme yöntemleri sağlık göstergeleri, tıbbi veriler ve yaşam kalitesi ölçeklerinde yer almaktadır. Bu araştırmada bir yaşam kalitesi ölçeği olan EuroQol 5D Türkiye'de ilk kez kullanılarak QALYs metodu ile kişilerin kaliteli yaşam yıllan hesaplanmıştır. Kırşehir'de yaşayan hanehalkı üzerinde, DİE tarafından Türkiye'yi temsil eden bir nüfus olarak seçilen örneklem üzerinde sadece QALYs değil, toplumun genel sağlık düzeyi sorgulanmakta ve kaliteli yaşamı etkileyen faktörler de ortaya konmaktadır. Böylece sağlık kurumlan toplumun genel sağlık düzeyi konusunda bir veri elde edecektir. Bu verilere dayanarak sağlık kuruluşlarının toplumun sağlık faydasını artırılması üzerine uygulayacağı uzun ve kısa vadeli stratejiler ve sağlık sektörüne getirilecek politikalar önem kazanacaktır. Araştırma sorularına dahil edilen Hanehalkı Sağlık Harcamalarının bölümünde Kırşehir'de yaşayan hanehalklarının hangi sağlık kuruluşlarım tercih ettikleri ve harcamalarının kaynağı ile ilgili bilgile? sağlık sigortası hizmeti veren kuruluşlara ve hastanelere veri kaynağı sağlayacaktır. Bu da sadece sağlık kuruluşla rı değil aynı zamanda diğer sağlık güvence sistemi veren kuruluşlara projeksiyon yapmaları konusunda bir imkandır. Araştırmadaki bir başka bölümde risk faktörleri sorgulanmaktadır. Bu bölümde sigara, alkol, beslenme, fiziksel aktivite ile ilgili sorularla kişilerin ne kadar risk faktörleri ile beraber yaşadıkları ortaya çıkarılmaktadır. Halk sağlığı alanında risk faktörlerinin azaltılması konusunda yapılacak çalışmalara bu toplumun ortalama kaliteli yaşam yıllan veri sağlayacaktır. Araştırma sonucunda ortalama Kırşehir nüfusunun son 5 yılda QALYs skoru 4,52 QALYs olarak hesaplanmıştır. Bıı değerlendirmenin bir başka deyişle anlamı ortalama olarak Kırşehir nüfusu son 5 yılda yaşamının 0,48 yılım yani yaklaşık 6IV ayım sağlıksız olarak geçirmiştir. Kentte yaşayan cevaplayıcılann son 5 yıldaki QALYs ortalamaları 4,47 ve kırda yaşayan cevaplayıcılann QALYs ortalamaları 4,62 olarak tespit edilmiştir. Öğrenim durumlarına göre ise QALYs değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark belirlenmiştir (F=6,83, P:atistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p < 0,05). Her ne kadar yaşam kalitesi ile cevaplayıcılann aylık geliri, yaşadıklan evdeki oda sayısı, tuz tüketimi ve meyve tüketimi arasındaki ilişki beklenilen yönde çıksa da bu ilişkiler istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır ( p > 0,05). Kronik hastalığın varlığı ile genel sağlık durumu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Yerleşim yerinin genel sağlık düzeyi üzerinde bir etkisinin olmadığı saptanmıştır (p>0,05).Çalışanlar ve çalışmayanlar arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p0,05). Tütün ve mamullerini kullananların kullanmayanlara göre Vücut Kitle İndeksi ortalamalan daha kötüdür (t= -1,921 S.D.
Özet (Çeviri)
SUMMARY A healthcare system's goals are to raise the overall level of health in society and to improve quality of life. In order for micro and macro health policy to be directed by these goals, the current health status of the people must first be determined. Methods of evaluating this health status include health indicators, medical evidence, and quality of life scales. In this project, a quality of life scale known as EuroQol 5D is being used in Turkey for the first time with the QALY method to calculate people's quality- adjusted life years. Households in Kırşehir were chosen by State Institute of Statictisc as a representative sample population, not only for the consideration of QALYs, but also for the investigation of the general level of health and the factors affecting quality of life. In this way, data were collected regarding general societal levels of health. These data can be used as a basis for increasing benefits to societal health through strategies applied in the short and long term, and for showing the importance of policy in the health sector. * Included in this survey were questions regarding the health expenditures made by households in Kırşehir, in terms of which healthcare provider was preferred, the source of health expenditures and related information on health insurance companies and hospitals. Projections are therefore possible not only regarding healthcare providers but also for health insurance companies. In another part of the survey, risk factors were investigated. In this part, cigarette and alcohol use, physical activity and related questions addressed the number of risk factors present in respondents' lives. These will provide QALYs for use in reducing risk factors in the public health context.VI Results of the survey showed that the average QALYs in the population for the most recent 5 years was 4.52. In other words, on the average, people in the last 5 years lost 0.48 years (approximately 6 months) due to poor health. In urban respondents, the average QALYs for the last 5 years was 4.47, and for rural respondents the value was 4.62. In terms of educational situation, there was a significant relation between QALYs and educational level (F=6.83, PO.05). In people with chronic diseases, there was a statistical relation between their disease and QALYs (p < 0.01). Between age and QALYs there was an expected inverse relationship, which was found to be statistically significant (p < 0.01). There was also an inverse relationship between quality of life and tea/coffee consumption, and this was found to be statistically significant (p < 0.05). In terms of quality of life relative to the respondents' monthly income, the number of people living per room in their house, salt consumption and fruit consumption, expected relations were found but nonewere statistically significant (p>0.05) Between chronic disease and general health status there is a statistically significant relationshipUrban vs. rural ^»cation was not important in terms of general health status (p > 0.05). The relationship between employed and unemployed people was statistically significant (p < 0.05). When the body mass index of respondents was examined according to urban vs. rural location, the average BMI of people living in urban areas was found to be higher (t=1.70, S.D. = 242, p 0.05). Body mass index was higher in people using tobacco-related.products (t= -1.921 S.D.