Sivas ili Hellenistik-Roma seramiği ışığı altında yerleşim şeması
The Habitat scheme of Sivas province based on Hellenistic-Roma ceramic
  1. Tez No: 132744
  2. Yazar: ZAFER KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. TUBA ÖKSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 302
Özet
ÖZET 1992-2000 yıllan arasında yapılan yüzey araştırmasında toplanan Helenistik-Roma Çağlarına ait seramikler, kaba seramik ve ince seramik olmak üzere iki ana grup altında incelenmiştir. Kaba seramik gurubunda saptanan formlar; küp, krater, unguanthcrium, çömlek ve amphoradır. İnce seramiklerde ise; Orta ve Geç Helenistik Döneme ait kap formları ile Doğu Sigillata'sı A, B ve C tiplerine ait formlar ile Kıbrıs Sigillata'sı tipine ait bir adet form saptanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre kaba ve ince seramiklerde ithal ve yerel olduğunu düşündüğümüz formlar saptanmıştır. Bu formların, Kıta Yunanistan, Ege, Anadolu, Suriye-Filistin'de bulunmuş olan benzerleri ile kıyaslama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the plain and the fine wares of Sivas province which was collected from plane investigation of Sivas were discussed. These wares were investigated under two groups. In plain ware group the pot types were determined. These forms are crater, unguantherium, pot, amphora. Fine wares which were belong eastern sigallata A, B, C types and Middle and Late Hellenistic Cups were investigated and forms of these wares were indentifined. The similarities between Sivas ceramics and Greece Main Land, Aegan, Anatolia and Syrian forms were collected.