Milli Mücadele'de Kırşehir
  1. Tez No: 162891
  2. Yazar: HAKAN ERELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF TURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
89 ÖZET Kırşehir ili, ülkemizde Anadolu'nun ortasında iç Anadolu Bölgesinde yer alır. Şehirde Tunç Dönemi, Hitit, Frig, Hellenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı Devirlerine ait kalıntılar bulunmuştur. Kırşehir'e, Asya'dan Anadolu'ya 1071 'den önce gelen akıncı Türk boyları yerleşmiştir. Türk hakimiyetine 1071 Malazgirt Zaferi'nden sonra girmiştir. Ahilik ve Bektaşilik gibi Türklük unsurları barındıran kültür öğelerinin de doğup büyüdüğü ve geliştiği bir şehirdir. Kırşehir'de Ahi Evran ve Hacı Bektaş-ı Veli gibi Türk büyüklerinin yanı sıra, Âşık Paşa, Ahmet Gülşehri, Süleyman Türkmâni, Mesut Gülşehri, Edebâli gibi önemli edebiyat ve fikir adamları yetişmiştir. Kırşehir ili; Milli Mücadele yıllarında Ankara vilayetinin bir sancağı durumundadır. Ankara'ya yakınlığı ve bağlılığı, Ahiliğin ve Bektaşiliğin önemli bir merkezi olması ile tanınır. Mustafa Kemal Paşa ve Temsil Heyeti 4-11 Eylül 1919'da Sivas Kongresini yaptıktan sonra Ankara'ya geçerken Kırşehir'e de uğramış, yöre halkının milli davaya destek ve yardımını istemiştir. Zaten Mustafa Kemal ve Temsil Heyetini Samsun'dan beri takip eden Kırşehir halkı Mustafa Kemal ve arkadaşlarına yakın ilgi göstermiş, Kırşehir'de bulunduğu müddetçe (21-27 Aralık 1919) yanından ve hizmetinden hiç ayrılmamış, onu desteklediklerini belirtmişlerdir. Mustafa Kemal de bu yakın ilgi ve sevgiden dolayı memnuniyetini Kırşehir'deki her konuşmasında belirtmiştir.90 Kırşehir'de Mustafa Kemal Paşa ve Temsil Heyeti Hacı Bektaş İlçesine de uğramış, milyonlarca Alevinin lideri Çelebi Cemalettin Efendi'den milli mücadeleye destek sözü almıştır. Kırşehir halkı Milli Mücadeleye başından beri destek veriyordu. Mondros Ateşkes Antlaşmasının imzalanmasından sonra terhis olan Kırşehirli gençler ülkenin içinde bulunduğu durumdan etkilenerek Kırşehir Gençler Derneği adında bir dernek kurmuşlardır. Ayrıca bu cemiyet ve dernekler aracılığıyla milli mücadeleye destek veren Kırşehir halkı daima milli davanın yanında yer almıştır. Şehrin önde gelenleri kurdukları bu cemiyetlerde faal bir şekilde çalışmışlardır. Kırşehir, 23 Nisan 1920'de açılan TBMM'de 7 milletvekili ile temsil edilmiştir. Mecliste çeşitli konularda söz alarak fikir ve düşüncelerini belirten milletvekilleri Milli Dava lehine yararlı çalışmalar yapmışlardır. Bu milletvekillerinden Ahmet Müfit Efendi (Kurutluoğlu) ile Yahya Galip Bey (Kargı) en çok mecliste faal olan ve konuşma yapan Kırşehirli milletvekilleridir. Özellikle Yahya Galip Bey Mustafa Kemal Paşa ve Temsil Heyetinin Ankara'ya gelişinde Ankara Valisi olarak aktif görev yapmıştır. Kırşehir halkı; Milli Mücadele boyunca Mustafa Kemal Paşa ve milli davanın yanında yer almış ve daima onu desteklemiştir. Kırşehir, Cumhuriyet Döneminde de Mustafa Kemal Atatürk'e ve onun kurduğu yeni Türkiye Cumhuriyeti Devletine hep sadık kalmış, Laik Cumhuriyetin savunucusu olmuştur.
Özet (Çeviri)
91 SUMMARY Kırşehir is located in the center of Anotolia, in middle Anotalian region. Remains belonging to bronze period, Hittite, Phrygi, Helenistic, Roman, Byzantium, Seljuk, Otoman Ages were found in the city. Kırşehir was made a mountain posture and settelmend place by Turkomans, Yuruk and Kurdish people who came from Asia to Anatolia before can 1071 and it became a Turkish city. However, the city came under Turkish sovereignty after Malazgirt victory which completly open is the doors of Anatolia to Turkish people. Kırşehir which has lots of Turkish constityiats apart from Oghuz Turks, accepted Rumelian Turks who emigrated from west trace and leader Balkanik countries. Kırşehir is also a city in which Akhism an Bektaş-i order developed. So the city of Anatolia owns the most pure an intents Turkish constityiats. Besides Ahi Evran and Hacı Bektaş-i Veli some important man of laters and thinkers such as Aşık Paşa, Ahmet Gülşehri, Süleyman Türkmani, Mesut Gülşehri, Edebali had also grown in the city. Kırşehir was a sanjak of Ankara during Turkish national struggle independence. The city is know as an important center of Akhizm and Bektaş-i order and it is also known for its devotion an closeness to Ankara. Admiral Mustafa Kemal and committee of representatives gathered an Sivas Congres. After that they went to Ankara an on their was to Ankara they drop in Kırşehir an wated the support and help of publich of Kırşehir for national struggle people of Kırşehir who had been following Mustafa Kemal and committee representatives since Samsun, supported them as long as they staied in Kırşehir. Mustafa Kemal expressed satisfaction for the love and close interest in this every speech. Admiral Mustafa Kemal and committeeof representatives dropped in the town of Hacı Bektaş and wanted the leader of mllions of Alevis, Çelebi Cemalettin wanted to promise to help to the national struaggle.92 The people of Kırşehir supported national struaggle since its begining the youth of Kırşehir who were this charged after Mondros of Aremistice were effected by the situation of the called of Kırşehir youths. Moreever defence comminty was opened in national struaggle through this committies and association. Kırşehir was represented by seven members of Grand National Asembly which was opened in 23d of April 1920. The members worked for national purpose by expressing their succestions. Ahmet Müfit Efendi and Yahya Galip Bey were the members who were the most active and made the most speech in Grand National Assembly. Public of Kırşehir supported Admiral Mustafa Kemal Atatürk during national struaggle for independed. Kırşehir was also loyal to Mustafa Kemal and new Turkish republic which was been a defender of republica form of government.