Turan Güneş: Siyasal yaşamı ve siyasal düşüncesi
Turan Güneş: His political life and political thought
  1. Tez No: 132745
  2. Yazar: CEMAL FEDAYİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ÇETİNSAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 388
Özet
ÖZET Bu monografi çalışmasında, Türk siyasal yaşamının (1954-1982) önemli kişilerinden Turan Güneş'in siyasal yaşamı ve siyasal düşüncesi incelenmiştir. Ek olarak Güneş'in kişiliği üzerinde de durulmuştur. İlk bölümde Güneş'in, DP saflarında başlayıp CHP'de sona eren siyasal yaşamı incelenmiştir. Güneş'in siyasal yaşamındaki temel amacı Türkiye'de demokrasinin kurulması ve yerleşmesini sağlamaktır. Bu amacına ulaşmak için gerektiğinde partisini değiştirmiş, gerektiğinde partisinde kalarak mücadele etmiştir. Bu bağlamda, CHP'yi demokrat ve halkçı bir parti yapmak için, CHP tarihinde önemli bir hareket olan“Ortanın Solu”hareketini başlatan ve başarıya götüren öncü kadro içinde yer almıştır. İkinci bölümde Güneş'in siyasal düşünceleri incelenmiştir. Güneş'in siyasal düşüncelerinin ana ekseninde demokrasi olduğu görülmüştür. Çoğulcu, katılımcı ve halkın taleplerini önceleyen bir demokrasi anlayışı vardır. Güneş'in, alt sınıfların refahının yükseltilmesini ve sosyal adaleti amaçlayan, ulusal değerleri yadsımayan ve Marksist olmayan bir solculuk anlayışı vardır. Güneş'in düşünce dünyasının temel bir özelliği de anti-elitist olmasıdır. Çalışmanın sonunda Turan Güneş'in, yaşamı, düşüncesi ve kişiliğiyle; Türkiye'de çağdaş bir demokratik düzenin kurulmasını ve halkın toplumsal-ekonomik düzeyinin yükseltilmesini amaç edinmiş önemli bir siyaset ve düşünce adamı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this nionographic study, the political life, the political thoughts and additionally the personality öf Turan Güneş, an important figure of the Turkish political history (1954-1982), has been analyzed. In the first section, Gunes's political life that started in the DP lines and ended up in the RPP lines was studied. Gunes's main goal in his political life was to ensure the establishment and consolidation of democracy in Turkey. To reach this goal he changed his party or he stayed in his party and struggled when necessary. In this connection, to make the RPP a democratic and populist party, he was joined in a leading cadre which started and led to success“the left of middle”current, an important movement in the RPP history. In the second section, the political thoughts of Gunes were examined. It has been noted that the main axis of this thought was democracy. He had a pluralistic and participatory understanding of democracy in which the demands of people gained precedence. He had a non- Marxist, leftist understanding paying respect to national values and social justice and attesting prime importance to the welfare of lower classes. Another basic characteristic of his thinking was his anti-elitism. As a conclusion, it is found out that Turan Gunes, with his life, thought and personality, is an important politician and thinker aiming at establishing a civilized democratic order in Turkey and increasing the socio-economic level of Turkish public.