Siyasal düşünceleri ile Ahmet Hamdi Başar
Ahmet Hamdi Başar with his political thoughts
- Tez No: 132746
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
11 ÖZET Bu çalışmanın amacı E. Meşrutiyet yıllarından 1971 yılma kadar siyasal ve entelektüel yaşamın bir parçası olan Ahmet Hamdi Başar'ın düşünsel ve pratik duruşunun analiz edilmesidir. Fiili olarak da siyasetin içinde zaman zaman yer alan Başar, özellikle 1920'lerde“mili iktisat”düşüncesi çerçevesindeki yazı ve faaliyetleriyle, 1930'larda devletçilik tartışmalarıyla ve 1960'larda Barış Dünyası dergisiyle Türk siyasi tarihinde önemli bir boşluğu doldurmuştur. Bunların yanında Başar Demokrat Parti'nin kuruluş çalışmalarında yer almıştır. 1947 yılında İstanbul Tüccar Derneği 'ni kurarak dönem içerisinde bir etkinlik kazanmıştır. 1950 yılında Demokrat Parti'den milletvekili seçilen Başar, çok geçmeden 1953 yılında bu partiden istifa etmek durumunda kalmıştır. 1950'li yılların ikinci yarısında Demokrat Parti 'ye karşı muhalefetin birleştirilmesi için mücadele etmiş, ancak bunda başarılı olamamıştır. 1960 yılında gerçekleştirilen askeri müdahaleyi olumlu karşılayan Başar, bir müddet Milli Birlik Komitesi ile birlikte çalışmış, fakat düşüncelerini kabul ettiremediğinden dolayı onlarla da birlikteliği uzun süreli olmamıştır. 1962 yılında Barış Dünyası adlı dergiyi çıkarmaya başladı. Başar bu dergiyi yaşamımn sona erdiği 1971 yılma kadar çıkarmaya devam etmiştir. Bu çalışma üç bölüme ayrılmıştır. İlk bölümde Ahmet Hamdi Başar'ın ayrıntılı bir özgeçmişi sunulmaktadır. İkinci bölümde Başar'ın genel siyasi düşünceleri ele alınmıştır. Burada şu konular yer almaktadır: Başar' da Tarih Felsefesi ve Siyaset, Liberal-Kapitalizm, Sosyalizm ve Marksizm, Milliyetçilik, Faşizm, Nasyonal Sosyalizm, Din ve Laiklik. Bu bölümde ayrıca Başar'ın önerdiği bir sistem çalışması olan“Yeni Nizam”da incelenmektedir. Üçüncü bölümde Başar'ın Türkiye üzerine çözümlemeleri incelenmiştir. Burada şu başlıklar yer almaktadır: H Meşrutiyetten Cumhuriyete, 1930-1950 Dönemi, 1950-1960 Dönemi, 1962-1971 Barış Dünyası Dergisi. Kısacası bu bölümde Başar Türk siyasal ve düşünce tarihi bağlamında ele alınmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The goal of this study is to analyze the intellectual and practical standings of Ahmet Hamdi Başar, who had been a part of intellectual and political life since the Second Constitutional Monarchy (Meşrutiyet) period until 1971. Başar also had actively involved in politics sometimes. With his writings and activities about the“national economy”debate during 1920s, his contributions to the state control arguments in 1930s, and with the Peace World (Bans Dünyası) journal in 1960s he had filled an important gap in Turkish political and intellectual history. Beside these, Başar contributed to foundation of Democrat Party. In addition, as the founder of Istanbul Merchant Association, he became more influential in that period. Soon, in 1950, he was elected as a member of parliament with Democrat Party. However, he had to resign from his party in 1953. During late 1950s, he tried to unite the opposition against Democrat Party, but he was not successful about that. After that, he was favorable to the military coup, and he worked for National Unity Committee for a while. However, because his thoughts were not accepted by military officers, it was not also possible to work with them for a long time. He started publishing a journal called Peace World since 1962. This journal had been published until he died in 1971. This study is divided into three main chapters. In the first chapter, a detailed biography of Ahmet Hamdi Başar is presented. In the second part of the study, Başar' s general political thoughts are examined. This chapter includes Başar' s positions about philosophy of history and politics, liberal capitalism, socialism and Marxism, nationalism, fascism, national-socialism, religion and secularism. Also, in this chapter, New Order (Yeni Nizam), which was an original model suggestion from Başar, is examined. And finally, in the third chapter, Başar' s analyses about Turkey are studied. This chapter is also divided into four parts: from the Second Constitutional Democracy to the Republic, 1930-1950 period, 1950-1960 period, and 1962-1971“Bans Dünyası”Journal. In this chapter, we considered the place of Başar in Turkish political and intellectual history.