Orta Fırat bölgesi Eski Tunç Çağı seramiği içerisinde Gre Virike bulutlarının yeri ve önemi
The Importance of Gre Virike pottery finds within the early bronze age pottery of middle euphrates region
- Tez No: 132759
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ÖZGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 760
Özet
ÖZET Orta Fırat Bölgesi'nin kuzey kesiminde, Karkamış Barajı su tutma alanında yer alan Gre Virike, ETÇ'nda uzunca bir süre kült alanı olarak kullanılmıştır. Gre Virike'de ele geçen ETÇ seramiği, merkezin M.Ö. 3. Binin hem ilk hem ikinci yansında kullanıldığını göstermektedir. ETÇ I-II ile eşlenen I. Evre'de doğal bir tepe üzerine bir kerpiç teras inşa edilerek kült alanı olarak kullanılmış, ETÇ III-IV ile eşlenen II. Evre'de ise farklı türlerde çeşitli mezarlar, mezar kompleksleri ve mutfak mekanları ile merkezin bu kutsal alan özelliği devam etmiştir. Gre Virike ETÇ'ndan sonra kült alam özelliğini yitirmiş ve Ortaçağ' daki yapı evresine kadar da kullanılmamıştır. Gre Virike seramik malzemesi, ETÇ boyunca, en azından ETÇ İT den ETÇ'nın sonlarına kadar Orta Fırat Bölgesi seramik gelenekleri ile ilgili bilgiler sunmaktadır. Gre Virike'de ele geçen ETÇ seramiği de gerek ETÇ'nın birçok evresini temsil etmesi, gerekse seramik ve kült alanı ilişkisi ile ilgili önemli bilgiler ortaya koyması açısından önemlidir. Her ne kadar bir yerleşim yeri olmasa da Gre Virike'de mimari bulgular da iki ana evrenin varlığına işaret etmektedir. I. ve II. Evre'ye ait seramik malzeme farklı kontekslerde de ayırt edilebilmiştir. I. Evre'de görülen seramik geleneklerinin kısmen II. Evre'de kullanılmaya devam etmesi, bölgede ETÇ boyunca kültürel sürekliliğe işaret etmektedir. M.Ö. 3. Binin ilk yarısında kült alanı olarak kullanılan Gre Virike' nin bu kutsal alan özelliğinin M.ö. 3. Binin ikinci yansında devam etmesi de seramik geleneklerinin işaret ettiği kültürel sürekliliği ortaya koymaktadır. Gre Virike'de I. Evre'de yalın basit seramik türü ile birlikte saklı astarlı seramik, metalik seramik ve ağızdan üçgen tutamaklı mutfak kapları ile bir parça Ninive 5 boyalısı ele geçmiştir. I. Evre'nin seramiği oldukça az miktardadır. II. Evre'de ise I. Evre'de kullanılan yalın basit seramik, metalik seramik ve ağızdan üçgen tutamaklı mutfak kaplarının yanında, yatay saklı astarlı seramik, yatay bant boyalı seramik ve ince şerit perdahlı seramik türleri ortaya çıkmıştır. Bu farklı seramik türleri ile birlikte, kap formlarında da büyük bir çeşitlilik ve seramiküretiminde büyük bir kalite farkı görülmektedir. M.Ö. 3. Binin ortalarından itibaren bölgede gelişen sosyal yapı, büyüyen şehirler, artan nüfus, ortaya çıkan yeni ihtiyaçlar, teknik ilerlemeler ile bölgeler arası yoğun ticaret gibi etkenler, seramik üretimine de olumlu yansımıştır. Gre Virike II. Evre seramik malzemesi de, bu dönem içindeki gelişmelere koşut olarak, standart kaliteli seramik üretimine işaret etmektedir. Her iki ana evrede de görülen seramik malzeme, daha çok Orta Fırat Bölgesi'nin kuzey kesimine özgü seramik geleneklerini ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, seramik malzeme çevre bölgeler ile de ilişkiler göstermektedir. I. Evre seramiği daha dar bir bölge ile ilişkler gösterirken, II. Evre seramiği, kuzeyde Orta Anadolu, batıda Amuk, güneyde Filistin ve doğuda Kuzey Mezopotamya'ya uzanan, oldukça geniş bir bölge ile bağlantılar sergilemektedir. Bu durum, M.Ö. 3. Binin ortalarından itibaren bölgede gelişen ticaretle bağlantılı olmalıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The site of Gre Virike located in the flooding area of the Kargamis Dam to the north of the Middle Euphrates region has been used as a cult center for a long period of time. The Early Bronze Age (EBA) pottery unearthed at Gre Virike indicates that the site was in use in both phases of the Illrd millennium B.C. During the 1st phase which represens EBA I-II the site appears to have been used as cult center with the construction of a mudbrick terrace on a natural hill. Its character as a cult center seems to have continued with the addition of burials of various types, burial complexes and kitchen facilities in the Ilnd phase corresponding with EBA III-IV. Gre Virike seems to have lost ist importance as a cult center after EBA and was never used until the Middle Ages. The pottery repertoire of Gre Virike presents detailed information on the pottery traditions of the Middle Euphrates region throughout the Early Bronze Age, specifically from EBA II through late EBA. The EBA pottery of Gre Virike is important both for representing many phases of the EBA and shedding light on the relationship between the pottery and the cult center. It is a fact that Gre Virike was not a settlement; however, the architectural remains at the site point to two major arcitectural stages. The pottery belonging to the 1st and Iind stages can be easily distinguished in different contexts. The partial use of pottery traditions of the 1st stage during the Ilnd stage indicates a cultural continuity in the region throughout the EBA. This continuity is also attested by Gre Virike' s continuous function as a cult center both in the second halves of the third millennium B.C. The pottery belonging to the 1st stage at Gre Virike consists of plain simple ware, reserved slip ware, metallic ware, cooking pots ware with triangular handles at the mouth and a piece of Niniveh V sherd. In the Ilnd stage, in addition to specimens found in the 1st stage new types, such as horizontal reserved slip ware, band painted ware and ring burnished ware, do emerge. These pottery groups also offer great variety in shapes attesting major differences in the quality of pottery production. The social structure, growing cities and human population, new emerging needs,technological advances and intense trade activities between regions had a positive impact on the pottery production from the mid Illrd millennium onwards. On the other hand, parallel to the developments in this period, Ilnd stage pottery of Gre Virike represents standard pottery production of good quality. The pottery of the both major stages represents pottery traditions characteristic of the northern section of the Middle Euphrates region. But it also attests relations with the neighboring regions. Whereas the pottery of the 1st stage shows ties with a narrow region, that of the Ilnd stage offers close parallels with Central Anatolia in the north, Amuq plain in the west, Palestine in the south and Northern Mesopotamia in the east which must be due to the advancement of trade relations of the region from the mid Illrd millennium onwards.