Speaking out the unspeakable: Overcoming trauma through narration in Toni Morrison's The Bluest Eye, Beloved and Paradise
Konuşulmayanı konuşmak: Toni Morrison'un En Mavi Göz, Sevgili ve Cennet romalarında anlatım yoluyla travmanın üstünden gelinmesi
- Tez No: 132765
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLGE MUTLUAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
11 Özet Travma beden üzerindeki bir yaralanmayı tanımlamak için kullanılır. Sigmund Freud ve psikoanalistler bu kavramı psikolojiye uyarlamışlar ve insan benliğinde açılmış olan yaralan tanımlamak için kullanmışlardır. Travmalar psikolojik gelişim evrelerindeki çatışmalardan çıkabileceği gibi, bireyin karşılaştığı ölüm, kaza veya savaş gibi yıkıcı deneyimlerin sonucunda da olabilir. Travmatik bir benlik, bu tür yıkıcı olaylarla başedemediğinde içine kapanır, iç dünyasında travmayı defalarca yaşar ve geçmişe takılıp kalır. Bu yüzden birey gelişme gösteremez ve normal hayata uyum sağlayamaz. Bu zorlukların aşılabilmesi için bireyin travmanın farkına varması ve onunla yüzleşmesi gerekir. Bunu sağlayabilmek için serbest sorgu yöntemi uygulanır. Bu tekniğin temelinde konuşarak geçmişi ortaya çıkarmak yatar. Bu tez Toni Morrison' un En Mavi Göz, Sevgili ve Cennet romanlarını yukarıdaki bağlamda inceleyecektir. Afrika kökenli Amerikalı bir yazar olan Morrison, romanlarında kendi insanlarının tarihlerini ve hayatlarını inceler. Geçmiş onun için unutulmaması ve hatırlanması gereken bir dönemdir. Köleliğin ve kölelik sonrası dönemlerin hatırlanması için karakterlerin ve daha önemlisi okuyucuların o dönemlere şahit olması gerekir. Tarihe şahit olmak aym zamanda hikayelerindeki kahramanlanmn travmalarından kurtulma yöntemidir.m Bu üç romanda, karakterler travma geçirmektedir ve hafızaların da bir problem vardır. Ya geçmişi unutmuşlardır ya da geçmişi varolduğundan farklı hatırlamaktadırlar. Toni Morrison hem geçmişe tanıklık etmek hem de karakterlerini travmalarmdan kurtarabilmek için onları konuşturur. Onlara bir tür psikoanalitik seans uygular ye konuşarak, geçmişlerini hatırlatır. Böylece travmalarının üstesinden gelmelerine yardımcı olur. Bu tez, psikoanalitik tekniğe benzer bir tekniğin Toni Morrison tarafından travmalarmdan kurtulabilmeleri için karakterlere uygulandığını ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
IV Abstract Trauma is a wound that is inflicted on the body. Sigmund Freud and psychoanalysts employ this term to talk about the wounds that are inflicted on the psyche rather than the body. Traumas can happen because of the clashes in the process of becoming an individual or because of the devastating events such as death, accidents, disasters and wars. A traumatized person prefers to lock herself/himself in her/her inner world, repeats the traumatic experience and becomes trapped in the past. Because of this, she/he cannot progress and continue the normal course of life. To overcome the trauma, she/he must become aware of the trauma and face it. Free-association is used to make the change possible. The basis of this technique is speaking. This thesis deals with Toni Morrison's The Bluest Eye, Beloved and Paradise in this respect. Being an African American writer, Toni Morrison is concerned with the life and the history of the African Americans. For her, the past should be remembered. The characters in Morrison's novels and the readers must bear witness to slavery and post-slavery periods. Bearing witness to events is also the technique her characters use to overcome their traumas.In these three novels, Morrison portrays characters who are traumatized because of slavery. These characters have troubling memories. They either forget the past events, or remember a different version of the events. They have to talk about their past and face it. This thesis tries to prove that a technique similar to psychoanalysis is used by Toni Morrison. She applies therapy-like sessions in her narrative which makes her characters face and overcome their traumas.