An investigation into the causes of speaking problems experienced by learners of English at tertiary level
Üniversite öğrencilerinin yaşadıkları İngilizce konuşma problemlerinin sebepleri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 297989
  2. Yazar: İPEK GÜNEY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL HAKKI ERTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma, konuşma aktivitelerinde öğrencilerin ingilizce konuşmama sebeplerini ve konuşma sınıflarında yaşanan problemler için öğrenciler tarafından öne sürülen çözümleri araştırmak için yapılmıştır. Bu çalışma ayrıca cinsiyet, not, öz başarı algısı ve bölüm gibi bireysel farklılıkların öğrencilerin yaşadığı problemler üzerinde etkisi olup olmadığını araştırmıştır.Bu çalışma Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde, 2008-2009 Akademik Yılı Bahar döneminde Hazırlık Sınıfları ve İngiliz Dili Eğitimi Bölümünden toplam 235 katılımcıyla gerçekleştirilmiştir. Gerekli veri, öğrencilerin konuşma ile ilgili yaşadıkları problemleri ve bu problemlerin çözümü için sunulan önerileri tespit etmeyi amaçlayan bir anket yardımıyla toplanmıştır. Bu anketden elde edilen veriler SPSS 10.0 ile analiz edilmiştir.Anketten elde edilen veriler, öğrencilerin daha çok dil yeterliliği, içerik bilgisi, materyal ve yöntemlerle ilgili olarak sorun yaşadığını göstermiştir. Öğrenciler tarafından öne sürülen çözümler daha çok dış faktörler, material ve yöntem ile duyuşsal ve kişisel özellikler ile ilgilidir.Cinsiyet faktörünün yaşanan problemleri etkilediği görülmüştür. Erkek öğrenciler sınıf ortamı, dil seviyesi ve öğretmenden kaynaklı daha çok problem yaşarken, kız öğrencilerin ise duyuşsal ve kişisel faktörlerle ilgili daha çok problem yaşadıkları tespit edilmiştir.. Öz başarı algısı bütün problem türleriyle negatif korelasyon göstermektedir. Öğrencilerin notları da sınıf ortamı, içerik bilgisi , dil seviyesi ve öğretmen faktörüyle negatif korelasyon içindedir. Öğrencilerin bölümleriyle ilgili olarak, hazırlık sınıfı öğrencileri dil seviyesi ve öğretmen ile ilgili daha çok problem yaşadıklarını belirtmişlerdir.Bu çalışma, daha olumlu ve insancıl bir sınıf ortamının olmasının, öğrencileri konuşma için desteklemenin, hatalarına hoşgörüyle yaklaşmanın ve onlara İngilizce pratik yapılması için yeterli fırsat verilmesinin gerekliliğini ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate reasons of students for not speaking in English speaking classes as well as solutions suggested by students to overcome problems in speaking classes. This study also tried to find out the influence of individual differences such as gender, marks, self- perceived success, and field of study on speaking problems experienced by participants.The study was conducted at Çanakkale Onsekiz Mart University with 235 participants in the spring term of 2008-2009 Academic Year from Preparatory Classes and English Language Teaching Department. Data was collected through a questionnaire that sought to collect information concerning problems experienced and suggestions for solving these problems. The data obtained from these questionnaires were analyzed through SPSS 16.0.The findings of the questionnaire showed that our participants mostly experienced problems related to their language proficiency, content knowledge and materials and methods. Solutions offered by students are mostly related to contextual factors, materials and methods and affective and personal factors.Gender seemed to influence problems experienced. Male students tend to experience more problems related to classroom climate, language proficiency and teacher stated by male and female students as these categories while female students seemed to experience more problems related to affective and personal factors. Self-perceived success had a negative correlation to all problem areas. Students? marks were negatively correlated to classroom climate, content knowledge, language proficiency and teacher. Concerning the field of study, preparatory students reported more language proficiency and teacher related problems.The study concludes that having a more positive and humanistic classroom climate, encouraging learners to speak English, tolerating their mistakes and giving them more opportunities to practice English may be helpful for speaking classes.