Speaking anxiety among EFL students: The sample of Kafkas University, department of English language and literature
Yabancı dil olarak İngilizce öğrencilerinin konuşma kaygısı: Kafkas Üniversitesi İngiliz dili ve edebiyatı bölümü örneği
- Tez No: 762218
- Danışmanlar: PROF. DR. GENCER ELKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada 2021-2022 öğretim yılında Kafkas Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde öğrenim gören 104 öğrencinin İngilizce konuşma kaygılarının araştırması hedeflenmiştir. Bu öğrencilerin konuşma kaygılarının yanı sıra öğrencilerin sahip olduğu kaygı düzeyleri ile cinsiyet ve sınıf arasındaki bağıntının araştırılması da hedeflenmiştir. Sonuçları elde edebilmek adına Horwitz (1986) tarafından geliştirilen Yabancı Dil Sınıfı Kaygı Ölçeği kullanılmıştır. Ölçeğin yanı sıra üç açık uçlu soru öğrencilere yöneltilmiş, İngilizce konuşurken kaygı duyup duymadıkları, en çok hangi durumlarda kaygılandıkları ve kaygılarını yenmek için bir strateji kullanıp kullanmadıkları sorulmuştur. Elde edilen sonuçlar göstermiştir ki katılımcılar orta derecede konuşma kaygısı yaşamaktadırlar. Öğrencilerin konuşma kaygıları ve cinsiyetleri arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Kız öğrenciler erkek öğrencilerden daha fazla seviyede kaygı hissetmektedirler. İngilizce konuşma kaygısı ve sınıflar arasında ise anlamlı bir bağlantı bulunamamıştır. Öğrenciler kendilerini en çok hazırlıksız soru sorulduğunda konuşmak zorunda olduklarında kaygılı hissetmişlerdir. Konuşurken dilbilgisi hatası yapma korkusu, kalabalık içinde konuşmak, uygun İngilizce kelimeleri hatırlamakta zorlanma, öğrencilerin kendi İngilizce yeterlikleri hakkındaki özgüvensiz tutumları katılımcıların konuşma kaygılarının temel sebepleri olarak tespit edilmiştir. Öğrencilerin konuşma kaygılarını yenmek adına kullandıkları stratejilere gelince; en çok verilen cevap sakinleşmeye çalışmak olmuştur. Bunu takiben en çok verilen ikinci cevap konuşma pratikleri yapmaktır. Üçüncü en çok verilen cevap ise öğrencilerin herhangi bir stratejiye sahip olmadıklarıdır. Dördüncü ve en az başvurulan pratiklerin ise İngilizce film izlemek, sesli kitap okumak ve şarkı söylemek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed to find out English speaking anxiety of 104 students receiving education at English Language and Literature Department at Kafkas University in 2021-2022 academic year. Also, it is aimed to find out the relationship between anxiety level of students and gender, the relationship between anxiety level of students and grades. In order to obtain the results Foreign Language Classroom Anxiety Scale developed by Horwitz (1986) was employed. Three open-ended questions were posed to students in order to determine whether they felt anxiety while speaking in English, in what situations they felt anxiety most, and whether there were any strategies they used for coping their anxiety. The results obtained showed that participant experience moderate level of speaking anxiety. It was found out there is a significant difference between speaking anxiety level of students and their genders. Female students experienced higher speaking anxiety than male students. On the other hand, there was not a significant difference between speaking anxiety of students and grades. Students felt anxiety when they needed to speak unprepared most. Making grammatical mistakes, speaking in public, having trouble in recalling the appropriate vocabulary, lack of self-confidence of students towards their own English competency were determined as the major causes of speaking anxiety of participants. As for the strategies students used to overcome their speaking anxiety; the most common response was trying to calm down. Following this, the second most common answer was making speaking practices. The third most common answer was that the students did not have any strategies. It was seen that the fourth and least used practices were watching movies in English, reading audio books and singing.