Mekan tasarımının oluşumunda biçim- içerik etkileşiminde görsel değerler açısından bir yaklaşım
An Approach to the form-content relation from the point of visual values in the constitution of space design
  1. Tez No: 132764
  2. Yazar: ORKUNT TURGAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUT ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
II. ÖZET Mekan, fiziksel (plastik) biçimden varolduğu kadar, toplumun sosyo kültürel yapısından kaynaklanan değerler, kodlar ve simgelerle de anlam kazanmaktadır. Bu sayede mekanlar kendine özgü biçimsel karakteri yansıtan kimlik duygusuna sahip olabilmektedir. Mekana anlam ve kimlik kazandıran öğelerin biçimlenmeye katkılarını anlamak, mekan tasarımının biçim-içerik ilişkisinin irdelenmesiyle mümkün olacaktır. Bu düşünce, çalışmanın kurgusunda etkin rol oynamıştır. Birinci bölümde, mekan kavramının tanımı, iç mekan kavramı, bunlara bağlı olarak, çeşitli dönemlerde iç mekan kavramının estetik ve anlam boyutları ele alınmıştır. İkinci bölümde, mekansal biçimin oluşumu çerçevesinde; tasarım kavramı ve tasarım problemi, süreç olarak tasarım, zihinsel etkinlik olarak tasarım ve düşünme yollan incelenmiştir. Bu kavramların fiziksel sonucu olarak biçim (form) irdelenmiş ve biçimin ortaya çıkışında biçimlendirmeye ilişkin yaklaşımlar ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, mekan-insan ilişkisi kavramına dayanılarak, mekan-insan ilişkisi bileşenlerine, mekansal iletişim süreci ve işlevlerine yer verilmiştir. Ayrıca mekanın görsel olarak algılanması ve görsel iletişim sürecindeki temel davranışlara değinilmiştir. Dördüncü bölümde, biçim-içerik etkileşimi bağlamında anlamın oluşumu ele alınmıştır. Bu bağlamda mekansal içerik ve mekansal içeriğin bileşenleri olarak konsept, işlev ve kavram olguları; anlam oluşturmam. çabasına bağlı olarak da anlam kurgusu bileşenleri, göstergebilimsel kavramlar, anlamlama, anlam analizi ve kuramı irdelenmiştir. Beşinci bölümde, yapılan incelemelerin doğrultusunda ve biçim- içerik etkileşimine ilişkin olarak“ Berlin Museum With The Jewish Museum / Berlin ”yapısının anlam analizi denemesi yapılmış, tez çalışmasının genel değerlendirmesi ve sonucu ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
IV. SUMMARY The space is not only formed by physical facts, but also kinds of values, codes and symbols which belong to the society's socio-cultural structure are played important roles in the meaning of the space. By this, space gets its own identification which reflects its formal characteristics. It is possible to understand the contribution of the elements which give meaning and identification to the space by analyzing the relation between form-content in space designing. This fact is very effective during forming the fiction of the study. In the first chapter, the definition of the space, interior space fact, varieties of space and the esthetics and meaning point of views of interior space at different eras are examined. In the second chapter, the designing fact and design problem as process and design problem as intellectual activity, introspection ways are examined. The form which is the physical result of these facts and the shaping approaches are researched. In the third chapter, according to space-human relationship fact, the components of the space-human relations, the progression of the spatial communication and its functions are searched. Also, the visual perception of the space and the behaviors during the visual communication are examined. In the fourth chapter, the constitution of the meaning is handled out in the perspective of form-content relationship. In this point of view, the solid concept, function and the conceptual ideas are examined as the component of spatial content and itself.In addition to this regarding the efforts of creating a meaning, thecomponents of meaning, semiotic values, explanation, analysis of meaning and its theory are handled out. In the fifth chapter, according to the researches performed and regarding the form-content relation structure and sense analysis of the“ Berlin Museum With The Jewish Museum / Berlin ”is examined as an example and the result of the thesis is investigated.