English for tour guiding through readings
Turist rehberi kelime haznesinin okuma parçaları ile geliştirilmesi
  1. Tez No: 132767
  2. Yazar: COLLEEN ANN RİDGEWAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DEMİREZEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 329
Özet
ÖZET Bu çalışma, Türkiye'deki üniversitelerde sahaya dayalı İngilizce eğitimi alan turist rehberliği öğrencilerinin anlatımlarına temel teşkil eden konulu kelime öğrenmelerine ve bu kelimeleri pratik edebilmelerine katkıda bulunmak amacı ile hazırlanmıştır. ? Çalışmanın birinci bölümünde, çalışmanın temelini oluşturan konuları, problemi, amaçları, kapsamı, araştırma yöntemleri, hipotezi, sınırları ve araştırmanın önemine dair konular detaylı bir şekilde anlatılmıştır. ? ikinci bölümde, turist rehberliği öğrencilerinin rehberlik yaparken kullanacakları sözcüklerin eksikliğini hissetme derecelerini belirleyebilmek amacıyla, üniversite 4. sınıf öğrencilerine yönelik bir anket ve test uygulaması yapılmış ve analiz edilmiştir. ? Üçüncü bölümde, turist rehberlerinin mesleklerini icra ederlerken yabancı dil gereksinimlerini tespit etmek, kelimenin temel yöntem ve yaklaşımlardan ne yönde etkilendiği, öğrenilme şekli ve ayrıca, uluslararası bir dil olarak ingilizcenin öğretilmesinde kelime öğretimi açısından karşılaşılan sorunların ortaya çıkarılması amacıyla bir kuramsal bilgi taraması yapılmıştır. ? Dördüncü bölümde, geliştirilen materyallerin kapsamı, amacı ve okuma parçaları ile yardımcı ek materyallerinin oluşum süreci açıklanarak 10 örnek ders için geliştirilen materyaller sunulmuştur. ? Beşinci bölümde, uygulamanın sonucu, öğretmenin yazılı ders raporları, anket ve öğrencilere uygulanan yazılı ve sözlü sınavların incelenmesiyle irdelenmiştir. ? Sonuçlar bölümünde ise, belli başlı bulgular, sonuçlar, öneriler ve geleceğe yönelik tavsiye edilen araştırmalar sıralanmıştır. Bir turist rehberinin yabancı dil kullanım becerisi ile tur kalitesi doğrudan ilişkilidir; dolayısıyla turist rehberi bilgilerini ilgi çekici bir şekilde aktarabilmelidir. Rehberin bilmesi beklenilen tüm alanlarda iyi bir sözcük dağarcığına sahip olması başarı için vazgeçilmez bir şarttır. Günümüzde, Turizm Yüksek Okullarında, bir alana dayalı ingilizce'yi ele alan bir kitap ya da bunun yerine geçebilecek bir kaynak ingilizce olarak henüz oluşturulmamıştır; böylece turist rehberliği ile ilgili alanda büyük bir boşluk bulunmaktadır. Sonuçta, ileride turist rehberliği belgesi alacak olanIll öğrenciler mesleki ingilizce ile ilgili kelime eksikliğini ciddi olarak hissetmektedirler. Sorunun çözümüne yönelik olarak 10 adet örnek ders geliştirilerek sınıf ortamında uygulanmış ve daha sonra materyallerin uygunluğu bilimsel olarak test edilmiştir. Derslerin hazırlanması aşamasında Arkeoloji, Mitoloji, Tarih ve Coğrafya disiplinlerinde konuya uygun araştırmalarda bulunulmuştur. Uzmanlık bilgisi gerektiren bu verilerden yararlanılarak, turist rehberinin ihtiyaçlarını gidermek için vazgeçilmez olan kelime ve bilgi konularında yoğunlaşan, basite indirgenmiş ama doğallığı bozulmamış okuma parçaları üretilmiştir. Okuma parçasını kavramaya, parçanın bilgi içeriğine ve kelime öğrenimine yönelik, okuma, yazma, dinleme ve konuşmadan oluşan dört yeteneği de içeren, kontrollü, sınırlı ve açık uçlu alıştırmalar geliştirilmiştir. Çalışmanın başından sonuna kadar, kelime ve bilgilerin tekrar ve farklı ortamlarda yeniden kullanılmasının yanında, turist rehberliği için gerekli dilin etkin kullanılması yönelik yapıların da içerilmesine özen gösterilmiştir. Ortaya çıkarılan materyaller sınıf ortamında denenerek, uygunlukian ve etki dereceleri bilimsel olarak incelenmiştir. Yapılan analizlerden çıkan sonuçlar doğrultusunda, bu çalışma, böylesi materyallerin geliştirilmesini, yayımlanmasını ve üniversitelerdeki bütün turist rehberliği derslerinin konulu ingilizce'yi turist rehberliği programlarına almalarını önermektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This study is designed to contribute to the work-related EFL training of student tour guides at universities in Turkey who need to learn and practice topic vocabulary essential for delivering tour commentaries. ? The first chapter of the study details the background and the problem, and states the aims and scope, research methodology, hypotheses, limitations and significance of the research. ? The second chapter investigates the degree to which student tour guides lack topic vocabulary essential for tour commentaries by applying and analysing a questionnaire and a test completed by students in the final year of their university degree course. ? The third chapter reviews both the literature on tour guiding and the relevant linguistic literature in order to discover the foreign language requirements of tour guides with particular reference to the tour commentary, as well as to determine the nature of vocabulary and how it has been treated by the major teaching methods and approaches, how vocabulary is learned, and some problems of teaching vocabulary for English as an international language. ? The fourth chapter gives the aims and scope of the materials development, outlines how the texts and accompanying lesson materials were developed, and presents the resulting materials for the model course of 10 lessons. ? The fifth chapter presents and discusses the results of the application obtained from lesson reports written by the teacher, a questionnaire, and a written and spoken exam completed by the students. ? The conclusion finalizes the study by detailing the main findings, conclusions, implications, and areas for future research. A tour guide's use of language is crucial to the quality of the tour experience, and tour guides need to be good at conveying their knowledge in an interesting way. A good knowledge of vocabulary on all the topics a guide is expected to relate is an essential prerequisite for success. At the present time, no published EFL materials exist in this ESP field, so work-related English courses are generally ignored. As a result, university students who go on to obtain tour guiding licenses suffer from basicwork-related English vocabulary deficiencies. To address this problem, a specially- written model course of 10 field-specific lessons was developed, piloted in the classroom, and the suitability of the materials was empirically assessed. The course development process involved investigating suitable topics from the disciplines of Archaeology, Mythology, History and Geography. From this specialist information, simple texts which focussed on both information and vocabulary essential for tour guiding commentaries were produced. Exercises dealing with text comprehension, information content and vocabulary learning, which incorporated controlled, freer and free practice as well as the four skills, were then developed. Throughout, attention was paid to the re-cycling and spiralling of vocabulary and information as well as to the incorporation of language tasks for tour guiding. The resulting content-based materials were then piloted in the classroom, and their suitability and effectiveness were researched empirically. From the corresponding analysis, this applied study strongly recommends that further materials should be developed and published, and that all university tour guiding courses in this country should integrate such work-related English language courses into their tour guiding programmes.