Enfkasyon muhasebesi IAS-29, TMS-2 ve SPK tebliğinin karşılaştırılması
Inflation accounting coparison of IAS-29, TMS-2 and SPK draft
  1. Tez No: 132771
  2. Yazar: BURCU ÖZKÖSEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA İPÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET Enflasyon dönemlerinde tarihi maliyetlere göre düzenlenen fınansal tablolar firmaların gerçek fınansal durumunu göstermemektedir. Tarihi maliyetler kullanılarak elde edilen kar rakamı da gerçeği yansıtmamaktadır. Vergilendirme ile kar payı dağıtımı da bu gerçek olmayan karlar üzerinden yapıldığından, firmalar sermayelerini enflasyona karşı koruyamamaktadırlar. Türk vergi kanunlarında işletmeleri enflasyona karşı koruyan bazı düzenlemeler bulunmaktadır. Fakat bu düzenlemelerin tamamı kısmi niteliktedir. Finansal tabloları enflasyona göre bütünüyle düzeltmede kullanılan üç tip enflasyon muhasebesi yöntemi bulunmaktadır. Bunlar genel fiyat düzeyi muhasebesi, cari değer muhasebesi ve genel fiyat-cari değer muhasebesidir. Çalışmada, sanal bir şirketin fınansal tabloları genel fiyat düzeyi muhasebesi ve cari değer muhasebesi yöntemlerine göre düzeltilmiştir. Enflasyonun söz konusu işletmenin finansal tablolarına etkileri iki yöntemle de ortaya konulmuştur. Ayrıca çalışmada; Türkiye ve çeşitli ülkelerdeki enflasyon muhasebesi ile ilgili olan düzenlemeler ve uygulamalar incelenmiş, 1AS-29, TMS-2 ve SPK Tebliği analiz edilmiştir. Standartlar ve tebliğ arasındaki farklar, benzerlikler ve üzerinde düşünülmesi gereken noktalar ortaya konulmuştur. TMS-2 ve SPK tebliğinde düzeltmede kullanılacak endeks, yeniden değerlenmiş varlıkların düzeltilmesi, ilk uygulamaya geçildiği dönemdeki kar yedekleri ve parasal değerlerin neden olduğu satın alma gücü kazanç ve kaybının hesaplanması konularıyla ilgili düzenlemelerin uygulamada zorluklar yaratacağı sonucuna varılmıştır. Toplulaştırılmış yöntemlere, üretilen stoklara, dönem içi tahakkuklara ve vadeli alım satımlara yer verilmiş olması ise tebliğin üstün yönlerini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
HI ABSTRACT In terms of inflation historical cost financial statements doesn't show the real financial situation of a firm. Also, the profits that are based on historical costs doesn't show the real amounts. Since taxation and dividends are based on these unreal profits, companies can not protect their capital against inflation. There are some regulations that protect companies against inflation in Turkish code. But all of these regulations are partial. There are three inflation accounting methods that are used for the complete adjustment of financial statement values. These methods are General purchasing power accounting, current value accounting and generel purchasing power-current value accounting. In this study, the financial statements of a fictional firm were adjusted by general purchasing power accounting and current value accounting methods. The effect of inflation on the financial statements were shown by applying both of the methods. In this study inflation accounting regulations and applications in Turkey and in some of the other countries has been investigated and IAS-29, TMS-2 and SPK draft were analyzed The differences, similarities among the standarts and the draft were revealed and the points that has to be delayed for further consideration were set out. It was found that the regulations about the index that will be used for adjustments, the adjustment of revalued assets, retained earnings in the first year of application and the calculation of monetary gains and losses would create some problems in the application processes. Aggregate methods, manufactured inventories, accruals and credit purchases sales subjects that are held in the draft, constitutes the the merits of it.