Çalışan ve çalışmayan kadınların utangaçlıklarının bazı değişkenler açısından incelenmesi
The Analysis of some variables related to the shyness of employed and unemployed women
- Tez No: 132788
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ BİLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
11 ÖZET Bu araştırmada çalışan ve çalışmayan kadınların yaşlarına, medeni durumlarına, eğitim düzeylerine, yaşamının çoğunu geçirdiği yerleşim birimine, algılanan sosyo-ekonomik düzeylerine, sigara ve alkol içip içmemelerine göre utangaçlık düzeyleri incelenmiştir. Araştırma kapsamına Ankara ili Merkez ilçelerinden 221 çalışan ve 260 çalışmayan kadın dahil edilmiştir. Araştırmada, utangaçlık düzeyi, ilk kez Cheek (1990) tarafından geliştirilen 13 maddelik“Shyness Scale'”in Güngör (2001) tarafından Türkçe'ye uyarlama ve geliştirme çalışmaları yapılan Utangaçlık ölçeği ile belirlenmiştir. Araştırmada ayrıca Utangaçlık ölçeği'nin yetişkinlere yönelik geçerlik ve güvenilirlik çalışmaları yapılmıştır. Yapılan geçerlik ve güvenilirlik çalışmaları sonucunda Utangaçlık Ölçeği'nin yetişkinlere yönelik de kullanılabileceğine karar verilmiştir. Araştırmaya dahil edilen diğer değişkenler ile ilgili bilgiler ise araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”ile toplanmıştır. Verilerin analizinde iki yönlü varyans analizi uygulanmıştır. Araştırmada hata payı.05 olarak kabul edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular kısaca şöyledir: Çalışan ve çalışmayan kadınların yaşlarının ve medeni durumlarının utangaçlık düzeyi üzerindeki temel etkileri anlamlı bulunmazken; eğitim düzeylerinin utangaçlık düzeyi üzerinde anlamlı etkileri bulunmuştur. Kadınların eğitim düzeyi yükseldikçe de utangaçlık düzeyleri azalmaktadır. Araştırmada kadınların algılanan sosyo-ekonomik düzeylerinin utangaçlık düzeyleri üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmamıştır. Ayrıca yaşamının çoğunu geçirdikleri yerleşim birimi büyükşehir olan kadınlar, küçük yerlerde yaşamış olan kadınlara oranla daha az utangaçtırlar. Utangaçlığı en düşükm olan grup, yaşamının çoğunu köy ve kasabada geçirmiş, en yüksek olan grup ise yaşamının çoğunu ilçede geçirmiş çalışan kadınlardır. Araştırmada ayrıca çalışan ve çalışmayan kadınların sigara ve alkol içip içmemelerinin utangaçlık düzeyleri üzerindeki etkisine bakılmıştır. Buna göre sigara içip içmeme ile utangaçlık arasında anlamlı bir ilişki bulunurken; alkol içip içmemenin utangaçlık düzeyi üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmamıştır. Elde edilen verilere göre sigara içmeyen kadınların utangaçlık düzeyleri, sigara içenlerin utangaçlık düzeylerinden daha yüksektir. Yapılmış olan bu çalışmanın hem bu konudaki daha önce yapılmış çalışmalara ve bu alanda çalışan uzmanlara( psikolojik danışman, psikolog, psikiyatr ve diğer uzmanlara) katkı getireceği hem de daha sonra utangaçlıkla ilgili yeni çalışmalara teşvik edeceği umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
?=f IV SUMMARY In this research, shyness level of employed and unemployed women are inspected according to their ages, marital statuses, education levels, locations where they spent their lives mostly, perceived socioeconomic levels, tobacco and alcohol habits. 221 employed and 260 unemployed women from Ankara, Merkez province is chosen as subjects. In the research, shyness level is determined with 13 items of Shyness Scale, firstly developed by Cheek (1990) and tried to be adopt and developed into Turkish by Güngör (2001). Also validity and reliability studies in connection with adults of Shyness Scale are performed within the research. As a result of validity and reliability studies, it is decided to use Shyness Scale is utilized in connection with adults. Information related with other variables included to the research is collected via“Personal Information Form”, developed by the researcher. For the data analysis, variance analysis were data use of Significance level was accepted as.05. Findings from the research are briefly as follows: While fundamental effects of ages and marital statuses of employed and unemployed women on their shyness level is found insignificant, significant effects of their education levels on shyness level is found significant. Higher education level of the women causes lower their shyness level. No significant effect of perceived socioeconomic level of women on their shyness level is found within the research. Also women, who spend their lives mostly, are greater cities are less shy compared to the women, who lived in small places.Also effects of tobacco and alcohol habits of women on their shyness level are inspected within the research. According to this, while there is a significant relation between shyness and tobacco habit, no significant relation is found between shyness and alcohol habit. According to obtained data, shyness levels of not smoking women are higher than the shyness levels of smoking women. It is hoped that this study will assist both to the previous studies on this subject and also to the specialists working on this subject (psychological councilors, psychologists, psychiatrists and other specialists) and also to the new studies related with shyness in the future.