Elektronik bilgi kaynaklarının üniversite kütüphanelerine ekonomik etkisi: İran Temel Bilimler İleri Araştırmalar Enstitüsü örneği
The Impact of electronic information sources on university libraries : The case of Iranian Institu of advanced studies in basic sciences
- Tez No: 132787
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR TONTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET ELEKTRONİK BİLGİ KAYNAKLARININ ÜNİVERSİTE KÜTÜPHANELERİNE EKONOMİK ETKİSİ: İRAN TEMEL BİLİMLER İLERİ ARAŞTIRMALAR ENSTİTÜSÜ ÖRNEĞİ Üniversite kütüphanelerinin koleksiyon geliştirmesi birtakım faktörlerden etkilenmektedir. Bilgi miktarının artışı, teknolojik gelişmeler, fiyat artışları ve elektronik yayıncılık kütüphanelerin ekonomisini etkileyen en önemli faktörlerdir. Bunun yanı sıra üniversite kütüphaneleri koleksiyonların büyümesi ve hizmetlerin çeşitlenmesi ile karşı karşıyadırlar. İran Temel Bilimler İleri Araştırmalar Enstitüsü (TBİAE) Kütüphanesi (Ketabhaneye Merkeze Tehsiyate Tekmili der Olume Paye) ciddi bir para ve yer sıkıntısı ile karşı karşıyadır. Her yıl dergilerin artan fiyatları ve kütüphanenin değişmeyen bütçesi (dolara göre) abone olunan dergilerin sayısını azaltmaktadır. Bu dergilerin ciltlenmesi, kataloglanması, depolanması ve erişimi kütüphanenin en önemli sorununu teşkil etmektedir. Bu araştırmanın amacı; TBİAE Kütüphanesinde dergilerin basılı kopyalan yerine elektronik sürümlerine erişim sağlamanın Kütüphanenin karşı karşıya kaldığı bütçe ve yer sorunlarına çözüm getirip getirmediği sorusuna yanıt aramaktır. Araştırmanın hipotezi ise“İran TBİAE Kütüphanesinde 2002'de abone olunan basılı dergilerin elektronik sürümlerine abone olunduğu takdirde toplam giderler azalacaktır”şeklindedir. Bu hipotezi kanıtlamak için TBİAE Kütüphanesinde 2002'de abone olunan 155 derginin basılı ve elektronik sürümlerine yapılan harcamalar (abonelik giderleri, posta harcamaları, denetim giderleri, ciltleme ve arşivleme harcamaları) karşılaştınlmıştır.in Çalışmamızın sonucunda elde edilen bulgular hipotezimizi desteklemektedir. TBİAE Kütüphanesi 2002'de abone olunan basılı dergiler yerine aynı dergilerin elektronik sürümlerine abone olsaydı toplam harcamaların yaklaşık $57.000 azalabileceği ortaya çıkmıştır. Bu rakam TBÎAE Kütüphanesinin kaynak alım bütçesinde yaklaşık %13'lük tasarruf etmek anlamına gelmektedir. Bunun yanı sıra, TBİAE Kütüphanesinin daha az para ödeyerek 155 dergi yerine toplam 2260 dergiye elektronik olarak erişme imkânına kavuşacağı ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak TBİAE Kütüphanesinin bütçe ve yer sorunlarına çözüm getirmek amacıyla bir an önce dergilerin elektronik sürümlerine erişim sağlaması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE IMPACT OF ELECTRONIC INFORMATION SOURCES ON UNIVERSITY LIBRARIES: THE CASE OF IRANIAN INSTITUTE OF ADVANCED STUDIES IN BASIC SCIENCES Collection development in university libraries is affected by a number of factors. The increase in the amount of information, technological developments, price hikes and electronic publishing are among them. In addition, university libraries are faced with the growth of collections and diversity of services. Iranian Institute of Advanced Studies in Basic Sciences (IASBS) Library (Ketabhaneye Merkeze Tehsiyate Tekmili der Olume Paye) is faced with a serious budget and space problem. The number of journals that the Library subscribes to decreases each year due to ever-increasing journal subscription prices and the Library's constant budget shortages. Binding, cataloging, storage of and access to those journals constitutes the most important problem of the Library. The objective of this study is to answer the following conjecture: If IASBS Library subscribed to the electronic versions of journals instead of their printed copies, its budget and space problems would be eased. The hypothesis is that“If IASBS Library subscribed to the electronic versions of journals in the year 2002, its total expenditures would be decreased.”To prove this hypothesis, we compared various expenditures (subscriptions, mailing, control, binding and archiving) of both printed and electronic versions of journals that IASBS Library subscribed to in 2002. Findings obtained proved our hypothesis. If IASBS Library subscribed to the electronic versions of journals instead of their printed equivalents, the Library would have decreased its total expenditures approximately $57.000. This figure translates to almost 13% economy in the Library's overall material acquisition budget. Inaddition, instead of 1 55 journals, IASBS Library would have obtained access to a total of 2260 electronic journal by paying less. In conclusion, IASBS Library should provide access to electronic versions of journals as soon as possible in order to solve its budget and space problems.