Çalışan ve çalışmayan kadınların televizyonda yayınlanan kadın programlarından yararlanma durumları
Conditions of working and non-working women benefit from tv shows targeting women
  1. Tez No: 207142
  2. Yazar: ZEHRA KORKMAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞADAN TOKYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu arastırma, çalısan ve çalısmayan kadınların televizyonda yayınlanan kadın programlarından yararlanma durumlarını belirlemek amacı ile yapılmıstır. Arastırmanın örneklemini, Ankara il merkezinde yasamakta olan 219'u çalısan ve 181'i çalısmayan kadın olmak üzere toplam 400 kadın olusturmaktadır. Veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıstır. Toplanan veriler SPSS for Windows 11.0 paket programı ile analiz edilmistir. Çalısan ve çalısmayan kadınların televizyonda yayınlanan kadın programlarından yararlanma durumları arasındaki farklar khi-kare testi ile kontrol edilmistir. Arastırmada anlamlılık düzeyi 0.5 olarak kabul edilmistir. Arastırmaya katılan kadınların yas ortalaması 34.2±0.25'dir. Televizyonda yayınlanan kadın programlarının izlenme durumları, kadınların çalısma durumlarına göre farklılık göstermektedir (P=0.000< ?=0.05). Çalısmayan kadınlar, çalısan kadınlara göre daha yüksek oranda televizyonda yayınlanan kadın programlarını izlemektedir. Kadınlar, televizyonda yayınlanan kadın programlarında en çok sağlık (% 59.9), çocuk bakımı (% 46.8) ve yemek tarifleri (% 45.5) bölümlerine yer verilmesi gerektiğini düsünmektedir. Çalısan kadınlara göre kadın programlarında en çok yer verilmesi gereken bölümler içerisinde ikinci sırada çocuk bakımı (% 52.6) bölümü yer alırken, çalısmayan kadınlarda din ve ahlak (% 56.8) bölümü yer almaktadır. v Genel olarak bakıldığında, arastırmaya katılan kadınların büyük bir kısmı kadın programlarındaki konulardan az olarak yararlanmaktadır. Sık olarak yararlandıkları konular; yemek tarifleri, beslenme, müzik, din ve ahlak, sağlık ve çocuk eğitimi konularıdır. Genel olarak, arastırmaya katılan kadınlar, televizyonda yayınlanan kadın programlarında eğitici bilgilere daha çok yer verilmesi gerektiğini (% 90.9), bu tarz programlarda uzman kisilerden daha fazla yararlanılması gerektiğini (% 88.9), kadın programlarında daha çok günlük hayata geçirilebilecek bilgilerin yer alması gerektiğini (% 86.3) düsünmektedirler. Bu sonuçlar ısığında kadınlara ve kadınlara yönelik program hazırlayan medya kuruluslarına bazı öneriler getirilmistir.
Özet (Çeviri)
This study aims to learn more about conditions of working and non-working women bedefit from TV shows targeting women. In the course of this study, 219 working and 181 non-working women, for a total of more than 400 women, all living in Ankara, were asked to fill in survey forms in order to collect data. The data was processed by the SPSS for Windows 11.0 package program. The difference between working and non-working women in their benefiting from women?s shows was checked using the khi-square test. The comprehension level was taken at the level of 0.5. ? The average age of the women interviewed is 34.2 ± 0.25 years old. Working and non-working women show differences in their following women?s shows on TV (P=0.000