Kimyasal ve biyolojik ortamlardaki klorür iyonu tayini için çeşitli yöntemlerin karşılaştırılması
- Tez No: 13280
- Danışmanlar: PROF.DR. MUZAFFER TUNÇEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, insan organizmasındaki sıvılarda du yarlı klorür tayini amacıyla klorür tayin yöntemleri ana litik açıdan gözden geçirilmiştir» İncelenen yöntemler arasında volume t rik olanların duyarlık açısından iyi so nuç verdiği fakat çok miktarda numuneye ihtiyaç göster diği, atomik absorpsiyonla indirek klorür tayininin du yarlı fakat uzun zaman aldığı bulunmuştur0 Hg(SCN)2 deki Hg++ iyonu ile bileşik yaparak SCN~ iyonlarının açığa çıkması ve SOK" iyonlarının spektrofo tometrik tayinine dayalı klorür tayin yöntemi ile en iyi sonuçlar elde edilmiştir. Bu yöntemin incelenen yöntem ler arasında duyarlık açısından diğerlerine denk, süre olarak onlardan kısa, çok numunenin analizinde kullanıla bilecek ve kit haline getirilmeye elverişli, az miktar numunede analiz yapmaya olanak veren bir yöntem olduğu sonucuna varılmıştır. Anahtar kelimeler :Klorür iyonu tayin yöntemleri, kim yasal maddelerde klorür tayinleri, vücut sıvılarında klorür tayinleri
Özet (Çeviri)
SUMMARY In. this study, the determination of the sensitive chloride ion within, the fluid of the human organism was investigated».For this purpose, analytical methods to determine chloride were reviewed. It was found that vol umetric methods have a great sensitivity in the determi nation of chloride but they need large amount of samples. On the other hand, it was observed that indirect method for the determination of chloride using atomic absorption is also very sensitive but it takes langer time. Chloride ion reacts with Hg+ cation within the Hg(SCN)2 and freed SON" anion was determined using spec- tropho tome trie method. Depending on this indirect method, the best results were obtained in the determination of chloride. It was concluded that this method is as sensi tive as those which investigated before. On the other hand it is preferable to the others on the ground of need ing short time and less samples. It was aİBO found that this method is suitable for the different type of samples and convenient to form a set of equipment. Key words : The determination methods of chloride ion, Chloride determination in chemicals, Chloride determinations in body fluids