Sınıf yönetimi dersi için önerilen ders malzemesi
A Suggested classroom material for classroom management courses
- Tez No: 132805
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DEMİREZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 627
Özet
ÖZET Dünyadaki mevcut durum bir kariyer planlayan herkesin İngilizce öğrenmesini zorunlu kılmaktadır. Her geçen gün İngilizce iletişimde turizmde, endüstri ve ticarette bir ortak dil - lingua franca - olmaya doğru ilerlemektedir. Artan İngilizce öğrenme ihtiyacı ve İngilizce'yi mümkün olan en kısa sürede öğrenme isteği kalifiye dil öğretmenlerine olan ihtiyacı arttırmıştır. Bu nedenle, Amerika ve İngiltere akreditasyon (YÖK'de benzer bir sistem üzerinde çalışmaktadır) sistemlerini hayata geçirmiş ve bazı öğretmenlik yetileri/standartları tanımlamışlardır. Bu standartların önemli bir bölümü sınıf yönetimi becerilerinden oluşmaktadır, keza etkili bir dil öğretmeni ile başarısız bir dil öğretmenini ayıran en önemli özellik sınıf yönetimidir. Türkiye eğitim sisteminde okulların mevcut durumunun güncel olmadığı kuşku götürmez. Kalabalık sınıflar, ders araç gereçlerinde yaşanan eksikliler, ağır ekonomik koşullar, yüklü müfredat, uygun olmayan binalar gibi nedenler hem öğretmenleri yormakta hem de sınıflan disiplin sorunlarına yatkın hale getirmektedir. Özellikle ilk ve orta kademe öğrencilerinde İngilizce öğrenme motivasyonu düşüktür, bu nedenle Türkiye de dil öğretmenlerinin işi daha da zordur. Bu durumdan en kısa çıkış yolu dil öğretmenlerimizin sınıf yönetimi becerilerini arttırmaktır. Bu çalışma sınıf yönetimi dersi için güncel bir ders aracı hazırlama amacındadır. Bu çalışma hazırlanırken mevcut kur tanımı esas olarak alınmıştır. Birinci ve ikinci bölümler giriş ve literatüre ayrılmıştır. Üçüncü bölüm sınıf yönetiminin özellikleri incelemektedir ve sonraki bölümler hazırlık niteliğindedir. Dördüncü bölüm ders yılı öncesi hazırlıklara ayrılmışken, beş ve altıncı bölümler sınıf atmosferi ve gurupla çalışma yöntemlerini içermektedir. Yedinci bölüm önemli bir beceri olan zaman yönetimini irdelemektedir. Sekizinci bölüm güdülenme ve öğrencilerin güdülenmesi konusunu, dokuzuncu bölüm ise sınıf içinde iletişim ve iletişim iyileştirme için bazı önerileri içermektedir. Onuncu bölümde sınıf içi disiplin sorunları incelenmektedir. Disiplini koruma yollan, kural geliştirme, istenmeyen davranışların değiştirilmesi bu bölümde ele alınmıştır. Ek kısmında ise sınıf yönetiminde kullanılabilecek bazı materyaller ve yeni başlayan öğretmenler için düşünülmüş olumsuz davranışlar müdahale kitapçığı bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The current state of affairs in the world makes it a must to learn English for every person to have a career. English for every person planning to have a career. English is developing into a lingua franca of tourism, industry and trade. This growing need of learning English and the will to learn it in a shorter time has revitalized the importance of qualified language teachers. USA and Britain have already introduced some accreditation systems ( YÖK is also working on a similar system), and have developed some teacher rubrics that define effective teachers. Those standards mainly cover classroom management skills, as often they are what differentiate an effective language teacher and an unsuccessful one. The current state of schools in Turkish educational system is unquestionably not up to date. Crowded classes, lacking materials, heavy economic conditions, heavy curriculum inappropriate school buildings, etc. Both exhaust the teachers and make the classes prone to discipline problems. Especially at the primary and the secondary levels the pupils' motivation to learn English is not high; therefore, the job of language teachers is harder in Turkey. The shortest way out is improving language teachers' classroom management skills. Thus, the study aims at preparing an up-to-date material for years in classroom management courses. In preparing this study the current course definition was taken as the guide. Chapters one and two are reserved for introduction and review of literature. Chapter three covers aspects of classroom management and sets the scene for the forthcoming chapters. In chapter four, preparations and planning are covered, while chapters five and six deal with classroom atmosphere and group management. Chapters seven covers time management as a vital skill required. Chapter eight is reserved for motivation and motivating language learners, and chapter nine scrutinizes effective communication in the classroom. Chapter ten deals with discipline and behavior management. Ways of maintaining discipline, developing sustainable classroom rules, and correction of unwanted behavior is included in detail. The appendix part includes some classroom materials for use for class management purposes. Lastly, a behavior intervention booklet was compiled and added, which is intended for ELT candidate teachers.