Kamu açıklarının sürdürülebilirlik problemi: Teori ve Türkiye üzerine bir uygulama
Sustainability of budget deficits: Theory and an application on Turkey
- Tez No: 132809
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ TELATAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
ÖZET Kamu açıklarının sürdürülebilirliği konusu zamanlararası bütçe kısıtına dayanmaktadır. Buna göre zamanlararası bütçe kısıtının sağlanması, kamu açıklarının sürdürülebilir olması için yeterli ve gerekli bir koşul olarak değerlendirilmektedir. Dolayısıyla kamu açıklarmm sürdürülebilir olması zamanlararası bütçe kısıtının sağlandığı, kamu açıklarının sürdürülemez olması ise zamanlararası bütçe kısıtının sağlanmadığı anlamına gelmektedir. Ancak 90 'lı yılların ikinci yarısından itibaren iktisat literatürüne girmiş olan Yeni Fiyat Belirleme Teorisi ise, zamanlararası bütçe kısıtının daima sağlandığı bulgularını elde etmektedir. Yeni Fiyat Belirleme Teorisi'ne göre, fiyat seviyesinin sadece para politikası tarafından belirlenmediği, maliye politikasının da fiyat seviyesi üzerinde son derece etkili olabildiği sonucu ortaya çıkmaktadır. Uygulanmakta olan maliye politikası sonucunda, fiyat düzeyinde kontrol edilemeyen bir sıçrama gerçekleşebilmektedir. Fiyat düzeyindeki bu değişim ise, zamanlararası bütçe kısıtının sağlanmasına yol açmaktadır. Bu sonuç, kamu açıklarının sürdürülebilirliği konusunda uzun dönemli bir yaklaşım çerçevesinde uygulanan yöntemlerin geçerliliğini yitirmesine neden olmaktadır. Yeni bir yaklaşımın ortaya koyulduğu bu çalışmada, kamu açıklarının sürdürülebilir olup olmadığı herbir dönem için ayrı ayrı belirlenebilmektedir. Bu amaçla Türkiye için bir uygulama yapılmış ve Markov Dönüşümlü bir model kurulmuştur. Modelin tahmini Bayesyen analiz yöntemlerinden birisi olan Gibbs örneklemesi yoluyla gerçekleştirilmiştir. 1990, 1991, 1992, 1993 ve 1999 yıllarında kamu açıklarının sürdürülemez olduğu sonuçları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY The literature on the sustainability of budget deficits depends on the intertemporal budget constraint. It concludes that the intertemporal budget constraint is a necessary and sufficient condition for the sustainability of budget deficits. Thus the sustainability of budget deficits means that the intertemporal budget constraint is satisfied and the unsustainabilitiy of budget deficits means that the intertemporal budget constraint is not satisfied. But according to the Fiscal Theory of the Price Level which was initiated in the economic literature by the mid-90 's, the intertemporal budget constraint is always satisfied. The Fiscal Theory of the Price Level concludes that the monetary policy is not the only determinant of the price level, but the fiscal policy may also be very effective. As a result of the fiscal policy, there can occur an uncontrolled shift in the price level. And this price level shift causes the intertemporal budget constraint to be satisfied. According to this result, one may conclude that the long run methods used about the identification of the sustainability of budget deficits are not true any more. In this thesis, by introducing a new theoretical method, it is shown that the problem of the sustainability of budget deficits can be solved for each period. Also by using a Markov Switching model, an application for Turkey is studied. The model is estimated by using the method of Gibbs Sampling. In the years 1990, 1991, 1992, 1993 and 1999, it is found that the budget deficits are unsustainable.