Bankacılık sektörünün regülasyonu-deregülasyonu ve sektör üzerindeki verimlilik, karlılık ve refah etkileri: Türkiye üzerine bir uygulama
Banking regulation or deregulation and its effects on productivity, profitability and welfare of the sector: A case study of Turkey
- Tez No: 132818
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ TELATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 333
Özet
ÖZET Son yirmi yıldır, bir çok ülkede kamu müdahalelerinin, istenirSiği ve etkinliği hakkında geniş tartışmalar yapılmaktadır. Bu tartışmalar çerçevesinde regülasyon veya deregülasyon. bir çok ülkenin, başvurduğu önemli bir politika aracı, haline gelmiştir. Kamunun piyasaya müdahale etmesi gerektiği fikrini ileri sürelerce, piyasa başarısızlıkları nedeni, ile serbest piyasa mekanizması, pareto optimal durumlara ulaşılmasında yeterli, olamayacaktır. Bu durumlarda, piyasanın“görünmez eli”nin yanında kamunun“aşikar kolıf'nün var olması toplumsal refahı artıracaktır. Ancak özellikle II. Dünya Savaşı sonrası gelişen akımlar ”hükümet başarısızlıkları" argümanını gerekçe gösterip deregülasyon uygulamalarını savunmuşlardır. Regülasyon veya deregülasyon uygulamalarının, refah ve verimlilik üzerindeki etkileri çeşitli açılardan, ele alınmıştır. Ancak bankacılık sektörünün incelenmesi bu açıdan önemli görünmektedir. Çünkü bankacılık sektörü doğal tekel piyasası dışında regülasyonun veya deregülasyonun en. yoğun gerekçelendirildiği sektördür. Biz bu çalışmada Türk Bankacılık Sisteminin regülasyon. veya deregülasyonunun, sektörün etkinliği, verimliliği ve karlılığı üzerindeki etkilerini inceleyerek, regülasyon teorilerinin önermelerini test etmeye çalıştık. Bu amaçla 1960-2001 yılı verilerini kullanarak, veri zarflama analizi ile bankacılık sektörünün etkinlik yapısı ortaya konmuştur. Daha sonra bu etkinliğin belirleyicileri içerisinde sektörde yaşanan deregülasyon veya regülasyon politikalarının etkileri incelenmiştir. Çalışmanın bulguları, Kamu Yararı Teorisi 'ni desteklememekte, buna karşın Kamu Tercihi ve Chicago Okulu Yaklaşımı önerilerini destekler niteliktedir. Sektörde yaşanan regülasyonlar genelde etkinliği azaltmakta, deregülasyon uygulamaları ise orta ve uzun dönemde etkinliği artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY During the last two decades, the efficacy and desirability of state intervention widely discussed in many countries in many aspects. Thanks to these arguments, regulations or deregulation became the most popular instrument of the economic policies of these countries. According to economist who believe that state intervention is effective, free market mechanism is inadequate to reach pareto optimality due to the“market failure”. In these case, beside the“invisible hand”of market,“visible arm”of state expand the social welfare. On the contrary, economist who believe state is inefficiency to reach pareto optimality, developed the“government failure”argument and argued that deregulation is the best policy to obtain second best conditions. In the economic literature, it is argued various aspect of the effects of the regulation or deregulation on welfare and productivity of the sector. But analyzing the banking sector is very key role to appraise the suggestion of the regulation, theories. Because banking sector is sector that dealt with regulation and deregulation widely aside from natural monopoly markets. In this study, we tried to test the suggestions of the regulation theories by means of analyzing the effects of regulation or deregulation on Turkish Banking Sector's productivity, efficiency and profitability. Using 1960-2001 data, data envelopment analysis employed in this model and computed the efficiency score of Turkish Banking Sector. And than these score regressed with regulation or deregulation dummies in ordinary least squares and Tobit model in order to see these effects. Conclusions of the study does not support the suggestion of“Public Interest Theory”but does support the suggestions of“Public Choice”and“Chicago School Approach”. Regulations on Turkish Banking Sector have negative effects on productivity, and deregulation process has positive effects on productivity in long run.