Basel II'nin KOBİlere etkileri ve Türk inşaat sektörü üzerine bir araştırma
The effects of Basel II on SMES and a research about Turkish construction sector
  1. Tez No: 262993
  2. Yazar: KEMAL KAĞAN TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAYA ARDIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 300
Özet
Basel II Bankacılık Kriterleri tartışılmaya başlandığı ilk günden itibaren dünya finans piyasalarının gündeminde oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Bu çerçevede Basel II Kriterlerine finansal piyasaların regülasyonu ve sağlıklı büyümesi için büyük önem atfedilmektedir. Reel Sektörün sürerli bir büyüme yakalayabilmesi için finansal piyasaların dengeli ve öngörülebilir bir işleyiş içerisinde olması kaçınılmazdır. Basel Komitesi bu ilkeden hareketle bir dizi bankacılık kriterleri oluşturmuş ve bu ilkeleri her ne kadar tavsiye niteliğinde sunmuş olsa da, işleyişte dünya bankacılık sektörünün uyum göstermesi gereken Kriterler haline getirmiştir. Bankaların Komitenin belirlediği Kriterleri uygulamaya başlaması ile Reel Sektör'de faliyet gösteren firmalar da dolaylı olarak bu süreçten etkilenmektedir. Kredi maliyetlerinde yaşanacak değişiklikler, teminat koşullarının Yeni Uzlaşıyla değiştirilmesi, Komite'nin Reel Sektörden beklentileri gibi konuların incelenmesi; dünya ekonomisinde önemli yer tutan KOBİ'lerin gelecekte faliyetlerini sürdürebilmesi açısından hayati önem arz etmektedir.Bu çalışmada öncelikle Basel II Kriterlerinin Bankacılık Sektörüne etkisi detaylı olarak incelenmiş bu sayede KOBİ'ler üzerinde oluşacak muhtemel olumlu/olumsuz etkileri tespit edilmeye çalışılmıştır. Türk Ekonomisinde gerek toplam istihdamda aldığı %5,1'lik pay ile gerekse 2008 yılında toplam yatırımlardan aldığı % 47'lik pay ve 2001 ile 2008 yılları arasında 84 Milyar Dolar hizmet ihraç ederek Türk Ekonomisinde hayati öneme sahip olduğu gözlemlenen İnşaat Sektörünün Basel II Kriterlerinden nasıl etkileneceğini incelemek çalışmanın temel amacını oluşturmaktadır. Çalışma esnasında Basel II'nin bankalara etkisi incelenirken, bankaların izlemesi gereken yol haritası çalışmaya dahil edilmiş ve bu yol haritası KOBİ'ler ve İnşaat Firmalarının izlemesi gereken yol hakkında da verici olmuştur. Yeni Uzlaşı'nın KOBİ'lere etkisi incelenirken KOBİ tanımları ve güncel durumları detaylı olarak incelenmiş ve benzer bir inceleme İnşaat Sektörü için de yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Basel II Criteria has an important place in the agenda of world finance markets since the first day they were started to be discussed. Within this framework, a great emphasis is attributed to the Basel II Criteria fort he regulation and a robust growth of the financial markets. It is inevitable for the Real Sector to reach a continuous growth that the financial markets be in a stable and foreseeable mechanism. Basel Committee, in the paralel of this principle, has formed a series of banking criteria and turned these criteria into ones to be adjusted by world banking sector in practice although these principles have been submitted as advisory. After the banks started to comply with the Criteria determined by the Committee, the firms operating in the Real Sector started to get influenced from this process. The analysis of alterations in the credit costs, the change of assurance conditions with the New Comprise and the expectations of the Committee from the Real Sector has a vital importance with regard to continuation of the activities of the small and medium sized enterpries which are significant in the world economy in the future.In this study, firstly the effect of Basel II Criteria to the Banking Sector is analysed in detail and hence the possible positive/negative effects to the small and medium sized enterprises are tried to be determined. Analysing how the Construction Sector, which was observed to have a vital importance in Turkish economy as regard to a share of 5.1 % it takes from the total employment, a share of 47 % from total investment in 2008 and service export amount of 84 billion dollar between 2001 and 2008, will be affected from the Basel II Criteria consists the basic aim of the study. During the study while the the influence of Basel II to the banks is being analysed, road map to be followed by the banks is also added to the study and this road map has been informative for the policy to be followed by the Construction Companies and small and middle sized enterprises. And also while the the effects of New Comprise to the small and middle sized enterprises, the definitions and current situations of them have been analysed in detail and a similar analysis has been made for the Construction Sector.