2001 krizi sonrasında bankacılık sektörüne yönelik mali regülasyonlar ve 2008 krizi açısından değerlendirilmesi
Financial regulations for banking sector after 2001 crisis and assesment in terms of 2008 crisis
- Tez No: 348140
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA NİLGÜN AKÇA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Bankacılık, Ekonomi, Maliye, Banking, Economics, Finance
 - Yıl: 2013
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 187
Özet
Devletin ekonomide etkinliği sağlamak ve piyasa başarısızlıkları nedeniyle ortaya çıkan etkinsizlikleri gidermek amacı ile ekonomide yapmış olduğu her türlü kontrol ve düzenleyici önlemler regülasyon kavramı ile ifade edilir. Finansal piyasalar temelde fon arz ve talebi arasında aracılık üstlenen piyasalardır. Bu önemli fonksiyon kamunun ilgisini çektiğinden devletler bu sektörü kontrolleri altında tutmak istemişlerdir. Ekonomide liberal anlayışın hakim olması ile deregülasyon ve özelleştirmeler sonrasında finansal piyasalar, asimetrik bilgi ve piyasa başarısızlıklarının yol açtığı ciddi sorunlarla karşılaşmışlar ve bu krizler sorunlara yol açmıştır. Türk bankacılık sektörü 2008 küresel finansal krizin etkilerini hissetmesine rağmen bazı yapısal farklılıklar nedeniyle, gelişmiş ve diğer gelişmekte olan ülkelerdeki başta bankacılık sektörü olmak üzere finansal sektöre kıyasla krize çok daha hazırlıklı ve güçlü girmiştir. Bunun sebebi, 2001 krizi sonrasında, Türk bankacılık sektörünün yeniden yapılanma sürecini yaşamış olmasıdır. Bu süreçte; hukuki düzenlemelerin gerçekleştirilmesi, kamu bankalarının yeniden yapılandırılması, düzenleyici ve denetleyici çerçevenin sağlamlaştırılması, sektörün sermaye tabanının güçlendirilmesi, risk yönetimi bilincinin ve uyuglamamlarının etkin bir biçimde yaygın hale getirilmesi, problemli bankaların sistemden çeşitli yöntemlerle ayrıştırılması başta olmak üzere çeşitli yapısal farklılıklar nedeniyle Türk bankacılık sektörü krize güçlü bir biçimde karşı koyabilmiştir. Türk bankacılık sektöründe konut kredisi türev ürünleri bulunmamaktadır. Dolayısıyla konut kredisi türev ürünlerdeki kayıplardan etkilenmemiştir. Anahtar Sözcükler : Regülasyon, Deregülasyon, Banka, Finansal Kriz, Yeniden Yapılanma
Özet (Çeviri)
Regülation can be described as all manner of controls and regulatory measures taken by the government in order to implement efficiency in the economy and corrections of ineffectiveness which arising out of market failures. Financial markets fundamentally assume mediation between demand and supply of funds. Because of this important function attracting the attention of public, states want to take this sector under control. After deregulation and privatization by liberal understanding on economy, financial markets have faced with serious problems stemming from asymmetric information and market failures and these problems have led to crises. Financil system not under public control but subject to public regulation and supervision has been designed as mechanism against the market failures and crises arising from asymetry of information. In spite of feeling the impacts of 2008 global financial crisis, Turkish banking sector have been entered into crisis more preparedly and strongly than financial sector, especially banking sector, in devoloped and devoloping countries due to some structural differences. The reason of that, Turkish banking sector had experienced the reorganization process after the 2001 crisis. In this process; several structual changes; strengthen capital base of sector, generalizing awarenessand applications of risk management effectively, eliminating the problematicbanks from from the sector by various methods, have provided Turkish banking sector to not being affected negatively. Banking sector took lessons from the 2001 financial crisis and act prudently. Turkish banking sector did not have mortgage based assets. Therefore the sector was not affected from mortgage based losses.