Bankalarda sermaye yeterliliği ve Türk mevzuatına uyum çalışmaları
Bank capital adequacy and adaptation to the Turkish laws
  1. Tez No: 132822
  2. Yazar: EMRAH ERTÜZÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖMER İPÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
11 ÖZET Bankaların karşılaşabileceği olası riskleri minimum seviyeye indirecek ve mevduat sahiplerinin çıkarlarım koruyacak banka gözetim ve denetim uygulamaları önemli düzenlemelerdir. Basel Bankacılıkta Etkin Gözetim ve Denetim Komitesi, hem yeterli sermaye miktarının belirlenmesindeki güçlükler nedeniyle tartışmalara neden olan sermaye yeterliliği kavramım açıklığa kavuşturma hem de 1980 sonrası dönemde değişen ve çeşitlenen risk tanımlarını da içerecek şekilde gözetim ve denetim uygulamalarını standartlaştırma amaçlarını taşımaktadır. Komite ilk kez 1988 yılındaki çalışmasıyla bankaların belirli bir oranda asgari sermaye ayırmalarını tavsiye etmiştir. Uluslararası platformda kabul gören bu tavsiyeye göre bankalar faaliyet ve yükümlülüklerinin taşıdığı riskin boyutuna göre asgari bir sermaye bulundurmakla yükümlüdürler. Bu yaklaşıma göre bankalar yükümlülüklerini vade ve içeriklerine göre belirli oranlarla ağırlıklandırarak toplam bir risk seviyesi belirlemekte ve bu seviyenin en az % 8'i kadar sermaye bulundurmak zorundadır. Ancak 1988 tarihli anlaşmanın değişen ve çeşitlenen riskleri tanımlamakta yetersiz kalması nedeniyle komite, önce Haziran 1999 ve ardından Ocak 2000'de yayımladığı taslaklarla risk ölçümüne yeni bir boyut getirmiştir. Ülkemiz bankacılık sistemini de yakından ilgilendiren sermaye yeterliliği uygulamalarında komitenin uluslararası düzeyde kabul gören prensipleri doğrultusunda Türk bankacılık mevzuatında gerekli düzenlemeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The bank supervision practices, which will seek the advantage of deposit owners and will reduce the probable risks that banks may face with up to minimum level, are very important. The Basel Committee On Banking Supervision both aims standardizing the risk definitions that are diversified and changed in the period after 1980 and aims clarifying capital adequacy concept that has caused arguments due to the difficulties in the determination of the adequate capital amount. With the first study in 1988, the Committee recommended that banks to hold a certain amount of minimum capital. According to the proposal accepted internationally, banks are responsible with holding a minimum capital concerning the amount of liabilities and operation. According to this approach, banks determine a total risk level by multiplying their liabilities in terms of maturity and content and have to keep a minimum % 8 capital. However, since the Committee' agreement is insufficient to define the changing and diversifying risks, it has brought a New Capital Accord to the risk calculation with the proposals published first in June 1999, then in January 2000. In the capital adequacy related closely to the Turkish banking system, the needed arrangements in Turkish banking laws are done in parallel to the core principles of the Committee mat are accepted internationally.