İlişki pazarlaması çerçevesindeki küçük ve orta boy işletmeler arasındaki işbirliği
The Cooperation between the small and medium sized enterprises in the context of relationship marketing
  1. Tez No: 132823
  2. Yazar: NURCAN DENİZ YÜCEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEYLA ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
11 ÖZET Bu çalışmanın amacı, ilişki pazarlaması ile firmalar arasındaki işbirliği eğilimleri arasındaki ilişkileri ve bu ilişkileri etkileyebilecek diğer unsurları belirleyebilmektir. KOBİ'in pazarlama felsefeleri, ilişki pazarlamasına yönelik uygulama seviyeleri, işbirliğine gitme nedenleri, işbirliği yapma düzeyleri, güvenin önemi ve sözleşme yapma düzeyleri ve şekillerinin etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçlar çerçevesinde, bir model geliştirilmiş ve test edilmeye çalışılmıştır. Bunun için, Ankara' daki Ortadoğu Sanayi ve Ticaret İş Merkezinde bulunan Küçük ve Orta Boy İşletmeler örneklem olarak seçilmiştir. KOBİ yöneticileri modern pazarlama görüşüne sahiptir. Dolayısıyla, genellikle ilişki pazarlaması uygulaması yapmaktadırlar, bu ilişki pazarlaması uygulamaları, istenilen düzeyde yatay işbirliği yapmaları için yeterli olmamaktadır. Genellikle dikey işbirliğine gitmektedirler. İşbirliğine gitmelerinde ilişki pazarlaması ve güven etkili olmakta, ancak güvenin olması yazılı sözleşme yapmalarını engellememektedir.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY The purpose of this study is to find out the connection between relationship marketing and the cooperation among firms and the factors that may effect this relationship. For this purpose the marketing philosophy of the SMEs', the practising levels of relationship marketing, the firms' reasons to pursue cooperation, the level they cooperate each other are assessed. In this context, a model is developed and tested on a sample of firms locate in the Ortadoğu Business and Trade Center in Ankara. Since most of the SME managers tend to believe a modern marketing philosophy, they generally practice relationship marketing. It's observed that, this relationship works well, only vertically and it does not work good enough horizontally. It's seen that relationship marketing and trust effect the firms positively to cooperate. However, existence of trust, does not prevent them to conduct written contracts.