Seramik uygulamalarıyla düşüncenin biçimlendirilmesinde anlatım dili olarak enstalasyon
Installations as the language of expression in the shaping of thought conveyed by ceramic applications
  1. Tez No: 132830
  2. Yazar: ESER KEÇECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANDAN DİZDAR TERWİEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
11 ÖZET Yüzyılın başından beri yaşanan deneyimler bu gün; sanat, sanatçı ve izleyicinin yeni konumunun belirleyicisi olmuştur. Buradan hareketle, raporun birinci bölümünde; sanatın farklılaşım süreci içerisinde enstalasyonlara öncülük eden akımlara ve yönelişlere değinilmiştir. Başlangıçta Kübistlerin üçüncü boyut arayışları ile başlayan süreç, Duchamp'ın sanata hazır nesne kavramını sokmasıyla hızlanmıştır. Bu süreç, sadece sanatın kendisine ve nesnesine yönelik değil, aynı zamanda siyasal, toplumsal ve tarihsel olana yönelik bir sorgulamadır. Plastik Sanatlar giderek, resim ve heykelin dışında yeni ifade biçimlerini de kapsamına almaktadır. Bunlardan biri de mekanı sanatın içine alan Switters'dir. Bu ve daha bir çok deneyimin ardından modern sonrası dönemin kavramlarıyla da ilişkiye giren, yeni bir anlatım dili olan enstalasyon, önemini ortaya koymaktadır. Düzenleme ve yerleştirme kavramlarıyla karşılanmaya çalışılan sözcük, sanat nesnesinin kendine bir yaşam alanı kurgulama serüveni olmaktadır. Böylelikle de 'mekan' araştırma konusunun ikinci bölümünü oluşturmaktadır. Günümüzde, sanatçı tek yönlü bir uzmanlıkla yetkin olamayacağı bir döneme girmiştir. Söz konusu anlatım dili, geleneksel, Plastik Sanatlar ayırımından herhangi biriyle anlamlandırılmadığından bunların tümünden yararlanabilir ya da yararlanmayabilir. Bu çoğul söylem, sadece bakan değil, sorgulayan, düşünen ve tartışan izleyici kitlesini de hedef almaktadır. Sanatçı, bilgi ve teknoloji dünyasında yaşarken her gün daha fazla problem ve sorunla yüz yüze gelmektedir. Bu da sanatçıya, çağına tanık olmanın verdiği artan bir sorumluluğu yüklemektedir. Burdan hareketle de, üçüncü ve son bölümde, yaşanılan dönem içerisinde, Türkiye'deki en büyük sorunlardan biri olan kültürel değerlere sahip çıkılmaması sorunsalına karşı, seramikten yapılan enstalasyon uygulamalarıyla birtakım, öneriler ve analizler ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The experiences that have been undergone since the beginning of the century is, today, the determiner of the new status of art, the artist and the viewers. Within this context, the movements and tendencies being the pioneers of installations during the process of metamorphosis of art have been mentioned in the first part of this report. The process which started with the search of the Cubists for the third dimension has gained speed with the introduction of the concept of the ready-made object into the art by Duchamp. This process is a questioning directed not only to the art itself and its object, but also to what is political, social and historical. Plastic arts gradually include new ways of expression other than painting and sculpture. One of these expressions belongs to Switters who places space into art. Installation, being a new language of expression and reacting with the concepts of the post modern period following this and many more experiences, emphasizes its significance. This word that is explained with the concepts of arranging and placing has become the object d'art's quest for setting up a space of living for itself. Thus,“space”constitutes the second part of the research. The artist of our day cannot reach competence by specialising in one direction only. Since the language of expression does not cover any one of the differences of the plastic arts, the artist can choose to make use of all or none of them. This pluralistic discourse does not only aim at the watching but also the questioning, thinking and discussing viewer group. While living in the world of information and technology, the artist is faced with more problems and questions each and every day. Doubtlessly, this charges the artist with a responsibility which increases as a result of witnessing his age. Consequently, in the last and third part, some suggestions and analyses have been made with the ceramic installation applications opposing toIV the problem of refraining from fighting for the cultural values in Turkey which is one of the biggest problems at present.