Proje tabanlı öğrenme yaklaşımının matematik dersi öğrenme süreci ve öğrenci tutumlarına etkisi
The Effect of the project based learning approach on the mathematics learning process and student attitudes
- Tez No: 132829
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Bu araştırma ile, Proje Tabanlı Öğrenme Yaklaşımı'nın Matematik dersi öğrenme süreci ile öğrenci tutumlarına etkisi araştırılmıştır. Çalışma Ankara Özel Tevfik Fikret İlköğretim Okulunda yürütülmüştür. Çalışmada söz konusu yaklaşımın öğretim süreci üzerindeki etkisinin ortaya konulabilmesi için nitel ve nicel araştırma yöntemleri birlikte işe koşulmuştur. Proje Tabanlı Öğrenme Yaklaşımı Matematik dersinde“Trigonometrik Bağıntılar”konusunda bir senaryo çerçevesinde öğrencilerin eğimli arazi üzerinde trigonometrik bağıntıları kullanarak bir kompleks inşaa etmeleri planlanmış; bu doğrultuda öğrencilere çalışmayla ilgili mesleki rol dağılımı yapılmıştır. Bu roller çerçevesinde, Matematik, İş-Teknik ve Coğrafya dersleri ile bağlantılar kurulmuş ve çalışma bu disiplinlerin işbirliği içerisinde çalışması şeklinde yürütülmüştür. Öğrencilerin çalışmaları planlama aşamasından proje çalışmasının tamamlanmasına kadar gözlenmiş ve gözlem verileri kaydedilmiştir. Gözlemlerin daha güvenilir olması için araştırmacının yanında bir gözlemci de etkinlikleri izleyerek not almış, bu notlar daha sonra araştırmacı günlüğünde birleştirilmiştir. Araştırmacı günlüğü yardımıyla elde edilen veriler öğrenci çalışmalarının değerlendirilmesinde“Bireysel Etkinlikler Değerlendirme Formu”ve“Grup Etkinlikleri Değerlendirme Formu”kapsamında kullanılmıştır. Değerlendirme öğretmen, öğrenciler, araştırmacı ve gözlemcinin katılımıyla yapılmıştır. Öğrenci ve öğretmenlerin yaklaşımla ilgili görüşleri bir form kapsamında alınmış ve bu görüşler Nitel araştırma yöntemlerinden yararlanılarak kodlama yoluyla analiz edilmiştir. Öğrencilerin derse yönelik tuturnlarında çalışma sonunda bir değişim olup olmadığının ortaya konulabilmesi için Baykul tarafından geliştirilen ve 28 maddeden oluşan“Matematik Dersi Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışma sonunda öğrenci tutumlarında bir değişme görülmemiştir. Etkinliklerin yürütülmesi aşamasında karşılaşılan durumlar, planlama aşamasının önemini vurgulamıştır. Hedeflerin ortaya konulması, çalışma takviminin oluşturulması, farklı disiplinlerle bağlantıların kurulması, içerik ve değerlendirmem organizasyonunun oluşturulması, planlama aşamasının ne derece öneme sahip olduğunu göstermiştir. Öğrencilerin çalışmaya ilişkin görüşleri incelendiğinde, derslerin daha zevkli ve yararlı geçtiğinin, farklı derslerle bağlantıların kurulduğunun, sorumluluk duygusunu geliştirdiğinin vurgulandığı görülmüştür. Bunun yanında çalışmaların sonunda varılan noktanın basan duygusunu ortaya çıkardığı da dile getirilmiştir. Öğretmen görüşlerinde de, çalışmanın öğrenciler ve öğretmenler için yararlı olabileceği, çalışmaların akademisyenlerle birlikte yürütülmesinin çok daha verimli olacağı vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this present study; the effect of the Project-Based Learning Approach on the Mathematics learning process and student attitudes has been investigated. The study was conducted at Ankara Private Tevfik Fikret Primary School. In order to unveil the effect of the said approach on the education process, both the qualitative and quantitative research methods have been implemented. In the Project-Based Learning Approach Mathematics course, the students were planned to construct a complex on a slanted land within the framework of a script by utilizing trigonometric relationships and the students were assigned vocational roles in connection with the study in this direction. Within the framework of these roles, connections were set up with the courses of Mathematics, Work Technique and Geography and the study was further conducted in the form of working within the spirit of cooperation of these disciplines. The studies of the students were observed from the stage of planning to the completion of the project work and the observation data were recorded. In order to render the observations more reliable; in addition to the researcher; an observer also observed the activities, writing down notes meanwhile. These notes were later incorporated in the diary of the researcher. The data obtained through the diary of the researcher were used within the scope of“Individual Activities Evaluation Form”and“Group Activities Evaluation Form”in assessing the studies of the students. The evaluation and assessment were conducted through the participation of the teachers, students, researcher and observer. The views of the students and teachers in connection with the approach were taken within the scope of a form and these views were analysed through the participation of the teachers, students, researcher and observer.The views of the students and teachers in connection with the approach were taken within the scope of a form and these views were analysed through coding by making use of the research methods. In order to elucidate and elicit the point whether there happens to be any change in the attitudes of the students towards the lesson;“Mathematics' Attitude Scale”consisting of 28 items devised and developed by Baykul was administred. No change was observed in the attitudes of the students at the end of the study. The situations encountered during the stage of conducting the activities emphasized the importance of the planning stage. When the views of the students with respect to the work are investigated, it was observed that the lessons were more pleasurable and useful and that connections were established with different lessons and sense of responsibility was heightened. Besides this point, it was expressed that the point reached at the end of the studies elicited the sense of achievement. With regard to the views of the teachers it was emphasized that the study may prove to be useful for the students and teachers and that conducting the studies in conjunction with academicians will prove to be more productive.