15 numaralı Niğde Şer'iyye Sicil Defteri ve deftere göre sosyal, idari, dini, hukuki ve kültürel açıdan Niğde. H. 1328 (M.1911), (166-216. sayfalar arası)
15 numbered Şer'iyye Register Notebook of Niğde and Niğde according to social, administrative religious, legal and cultural points of this notebook. Based on 622 A. D. 1328 (A. D. 1911), (166-216 among the pages)
  1. Tez No: 132841
  2. Yazar: SAHİR DEMİRBAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİLMİ BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
ÖZET Şer'iyye sicillerinin yakın tarihimizi aydınlatmasındaki rolü çok mühimdir. Bu belgelerde alım - satım, berat, miras, hibe, gasp, mütevelli, tayin, nikah, boşanma, vekalet gibi konularda bizlere bilgiler vermektedir. Osmanlı Devleti 'nin inkirazından sonra ortaya çıkan (Bulgaristan, Yunanistan, Romanya, Suriye, Irak, Mısır) gibi bir çok devletin tarihlerine de ışık tutmaktadır. Ayrıca Şer'iyye sicillerinin de ait olduğu dönemin iktisadi, idari, hukuki ve sosyal durumlarının hakkında bilgi sahibi olmaktayız. Bu siciller sadece yargı ye tkisine değil gayr sine değil günümüzdeki bir çok kamu hizmetlerini ifa yetkisine ve sahip kadıların verdileri kararlan, tuttukları zabıtları, devletin ast ve üst makamlarını. müslim ve müslim halkın kadılık makamı ile yapmış oldukları idari, hukuki, ve siyası münasebetlerine ait kayıtlan da içerisine alan birinci el vesikalar ve defterlerdir. Niğde İli'ne ait olan 1328 (191 1) tarihli 15 numaralı Şer'iyye sicil defterinin Yüksek Lisans Tezi olarak hazırlamaya çalıştık Niğde'ye ait toplam 20 adet Şer'iyye sicil defter kaydı olmakla beraber bunlardan ilk 16 defter Niğde'ye kalan 4 tanesi Niğde'nin Bor ilçesine ait hususi kayıtlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışma transkripsiyon çalışmasının yanı sıra defter üzerindeki kısa bir değerlendirmeyi ihtiva etmektedir. Değerlendinne Niğde'nin İdari Statüsü, Sosyal Yapısı, İktisadi Yapısı ile Dini ve Sosyal nitelikteki yapısına değinilmiş, özlü bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The role of law court registers is very important for illuminating our near history. These documents give us informations about the subjects like trade, warrant, inheritance, trustee, appaintment, civil wedding, divarce and power of attorney, in addition these document illuminate histories of a lot states (Bulgaria, Greece, Romania, Syria, Iraqi, Egypt) which appeared after decline of Ottoman Empire. Besides, We have informations about economic, administrative, legal and social situations of the term that court registers belong to. These register are the first hand documents and register notebook which include the decisions and record of proceeding of the judges.(Kadi) who have not only the power of judicate but also have fulfillment power of public services, administrative, legal and political relations between judges (Kadi) and muslims-nonrnuslims people. We tried to prepare the law court registers. 15 numbered, 1328 (1911) dated, belong to Nigde city as a bachelor's degree thesis. Although There are 20 law court register notebooks belong to Nigde, 1 6 of them belong to only Nigde city, the rest 4 appear as special register of Bor, district of Nigde. This work includes the transcription work, besides a short assesment on notebook. Administrative statue, social structure, economic and religious structure of Nigde are given in this assessment.