Demokratik liderlik ve işgören motivasyonu
Democratic leadership and worker motivation
- Tez No: 132842
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAĞLAR ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET Günümüzde, rekabetçi iş ortamında örgütlerin hedeflerine ulaşabilmeleri için performanslarını yükseltmeleri gerekmektedir. Motivasyon, performansı yükseltmek için kullanılacak önemli bir araçtır. Kısaca motivasyon,“kişinin, davranışlarını istenilen doğrultuya yönlendirmesi için, isteklendirilmesi”olarak tanımlanabilir. Motivasyon üzerinde liderliğin büyük etkisi bulunmaktadır. Liderlik ise,“bir bireyin veya grubun, belli bir hedefin elde edilmesine yönelik faaliyetlerinin etkilenmesi ve yönlendirilmesi süreci”olarak tanımlanabilir. Bu çalışmanın amacı; işgörenlerin motivasyon düzeylerinin, motivasyon üzerindeki etkili faktörlerin belirlenmesi ve motivasyon ile işgören unsuruna önem veren demokratik liderlik tarzı arasındaki ilişkinin belirlenmesi olmuştur. Çalışma için gerekli teorik çerçeve literatür taramasıyla oluşturulmuş ve uygulama aşaması için iller Bankası seçilmiştir. 73 çalışandan anket ve görüşme metotları ile veriler toplanmış, verilerin analizinde SPSS paket programı kullanılmıştır. Değişkenler arası ilişkiler Spearman Korelasyon Analizi, Mann Whitney U Testi, Kruskal Wallis H Testi vasıtasıyla incelenmiştir. Araştırma sonucunda bazı demokratik liderlik özellikleri ile işgören motivasyonu arasında ilişki belirlenmiş, motivasyon üzerinde yaş ve cinsiyet faktörlerinin etkiye sahip olduğu bulunmuş ve çalışanların motivasyon düzeylerinde içsel motivasyon faktörlerinin daha etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Today, organizations in a competitive work environment need to increase their performance to attain their goals. Motivation is an important tool while increasing an organization's performance. Briefly motivation can be defined as“having person desire to direct his or her own behavior to the wanted direction”. Leadership has a great effect on motivation. Also leadership can be defined as“process of influencing and directing the activities of a person or a group which are intended to attain certain goal”. The purpose of this study is to determine the motivation level of workers, the factors that have effect on motivation, and the relation between motivation and employee oriented democratic leadership style. Theoretical framework of the study was prepared by a meticulous search of the literature searching and İller Bankası was chosen as a research field. Data was collected by questionnaire method and interview method from 73 workers, SPSS package program was used for the analysis of the research data. Relations among factors were examined through Spearman Correlation Analysis, Mann Whitney U Test, Kruskal Wallis H Test. According to the results of the research, a statistically significant relation was determined between some of the democratic leadership characteristics and the worker's motivation, it was also found out that sexuality and age factors have a specific effect on motivation. Besides it is determined that inner motivation factors are more effective on motivation among various other factors.