Öğrenciler tarafından geliştirilen öğretim materyallerinin erişiye etkisi
The Effect of the educational materials improved by the students on achievement
- Tez No: 132855
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESED YAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, ilköğretim ikinci sınıf Hayat Bilgisi dersinde, sınıf ortamına hazır olarak götürülen öğretim materyalleriyle işlenen dersteki öğrenci erişleri ile, sınıfta öğrencilerle geliştirilen öğretim materyalleriyle işlenen dersteki öğrenci erişileri arasında anlamlı bir fark olup olmadığım ortaya koymaktır. Araştırmada deneysel yöntem“Kontrol gruplu ön test, son test”deseni kullanılmıştır. Araştırma 2001-2002 öğretim yılında Ankara ili Çankaya ilçesi Beytepe İlköğretim Okulu ikinci sınıflarından rasgele seçilen iki şubede bulunan öğrenciler üzerinde yürütülmüştür. Araştırmada, 2. sınıf düzeyinde Hayat Bilgisi dersi“Taşıtlar ve Trafik”ünitesi deney grubunda öğrencilerin geliştirdikleri materyallerle işlenmiş; kontrol grubunda ise sınıf ortamına hazır olarak götürülen materyallerle işlenmiştir. Araştırmanın verileri bir üniteye ilişkin bilgi, kavrama ve uygulama düzeylerindeki davranışları yoklayan çoktan seçmeli test ile toplanmıştır. Deney ve kontrol gruplarının ön test öğrenmeleri açısından denk olup olmadıklarım saptamak için“t”testi yapılmış, iki grubun bilgi, bilgi üstü düzeyi ve toplam düzeyi ön öğrenmeleri açısından denk olmadığı görülmüştür. Bunun üzerine değişkenlerin ön öğrenmelerden arındırılmış etkilerini saptamak için kovaryans analizi yapılmıştır. Araştırma denencelerine ilişkin bulgular hedef düzeylerine göre aşağıda verilmiştir. 1. Sınıf ortamına hazır olarak götürülen öğretim materyalleriyle işlenen dersteki öğrenci bilgi düzeyi erişileri ile sınıfta öğrencilerle geliştirilen öğretim materyalleriyle işlenen dersteki öğrenci bilgi düzeyi erişileri ortalamaları arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark bulunmuştur.2. Sınıf ortamına hazır olarak götürülen öğretim materyalleriyle işlenen dersteki öğrenci bilgi üst düzeyi erişileri ile sınıfta öğrencilerle geliştirilen öğretim materyalleriyle işlenen dersteki öğrenci bilgi üstü düzeyi erişileri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. 3. Sınıf ortamına hazır olarak götürülen öğretim materyalleriyle işlenen dersteki öğrenci toplam erişileri ile sınıfta öğrencilerle geliştirilen öğretim materyalleriyle işlenen dersteki öğrenci toplam erişi düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY The aim of this research is to determine if there is a significant difference between the student achievment in the courses carried out with the education materials that are readily brought to the class in the course called General Studies at the 3rd grade primary school and the student achievement in the course carried out with the education materials that are developed together with the students. In this study, pre-test and past- test measures were used with a control group. The research was carried out on the students İn various branches that were randomly chosen among the 2nd grade groups in the Beytepe Primary School of the Çankaya District of Ankara. In this research the course of General Studies at the 2nd grade level was carried out with the education materials developed together with the students in the experimental group of the“Vehicles and Traffic”unit; in control group the course was carried out with the education materials that are brought readily to the class. The data of the research were collected through a multiple-choice test which examines the behaviours in the knowledge. Comprehension and application levels regarding a unit.“T”test was applied in order to determine whether the experimental and control groups are equal from the stand point of pre-test learning and it was detected that the knowledge, upper knowledge levels and total levels of two groups are not equal from the stand point of pre-test learning. Based upon in this, in order to determine the effects of the variables refined from pre-learning covariance analysis was administered. The findings pertaining to the research hypothesis based upon objective levels are as follows: 1. A significant difference was' found, in favor of the experimental group, between the level of knowledge at achievement in a course carried out with the education materials readily brought to the class and the level of knowledge atIV achievement (average achievement) in a course carried out with the education materials developed together with the students. 2. A significant difference was'nt found, between the level of upper knowledge in a course carried out with the education materials readily brought to the class and the level of upper knowledge in a course carried out with the education materials developed together with the students. 3. A significant difference was'nt found, between the students' total achievement in a course carried out with the education materials that are brought to the class and the students' total achievement in a course carried out with the education materials developed together with the students.