Sideritis germanicopolitana türü üzerine morfolojik ve anatomik araştırmalar
- Tez No: 13286
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FEHMİYE KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
IV ÖZET Türkiye Florasında belirtildiği şekliyle S.germanicopolitana Bornm. Empedoclia seksiyonunda yer alan ve endemik iki alttürle temsil edilen çok yıllık bir bitkidir. Bu alttürler: subsp. g er manic op o Utana ve subsp.v ir idis Hausskn.ex Bornm. Bu çalışmamızda bu iki alttüre ait Sideritis örnekleri morfolojik ve anatomik olarak incelenmiş ve aralarındaki yakınlık dereceleri saptanmaya çalışılmıştır. Sonuç olarak S.germanicopolitana'nın alttürleri olarak isimlendirilen bu örneklerin aynı türün varyetesi olması gerektiğine karar verilmiştir. Bu örneklerin yeni düzenlenen taksonomik durumu: Sideritis germanicopolitana Bornm. var. germanicopolitana Sideritis germanicopolitana Bornm. var. viridis (Hausskn.ex Bornm.) A. Kaya. Bu varyeteler çalışmamızda elde edilen bulgulara dayanarak aşağıdaki şekilde ayırdedilebilir. 1. Gövdeler yoğun basık, beyaz yünümsü tüylü, örtü tüylerinin altında salgı tüylü veya hemen hemen tüysüz var. germanicopolitana. 1. Gövdeler yeşil, salgı tüylü, örtü tüysüz ya da çok seyrek örtü tüylü var.viridis. Anahtar Kelimeler : S.germanicopolitana subsp. germanicopolitana, S.germanicopolitana subsp. viridis, Empodoclia, Alttür, Varyete, Morfoloji, Anatomi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Sideritis germanicopolitana Bornm. is a perennial endemic which belongs to Empedoclia section and in represented by two subspecies, namely subsp. germanicopolitana and subsp. viridis Hausskn.ex Bornm., as indicated in Flora of Turkey. In this study, Sideritis specimens belonging to both subspecies have been collected and investigated for morphological and anatomical differences. In conclusion, it has been decided to replace the classification of subspecies of S.germanicopolitana with variety. Therefore, the two taxa have been renamed as follows: Sideritis germanicopolitana Bornm. var. germanicopolitana Sideritis germanicopolitana Bornm. var.viridis (Hausskn.ex Bornm.) A. Kaya. These varieties can be differentiated according to our findings as follows: 1. Stems densely adpressed white-woolly eglandular hairs, with or almost without glandular hairs under eglandular hairs. var. germanicopolitana. 1. Stems green, with glandular hairs, without or with very sparce eglandular hairs var.viridis. Key words : Sideritis germanicopolitana subsp. germanicopolitana, Sideritis germanicopolitana subsp. viridis, Empodoclia, Subspecies, Variety, Morphology, Anatomy.